لوگوی یوتیوب Youtube Logo

لوگو یوتیوب Youtube logo
لوگو یوتیوب Youtube logo

تصویر گرافیکی دکمه پخش ویدیو، نمایش نمادین ذات بزرگترین میزبان ویدیوی آمریکایی است. با کمک چنین گرافیکی، لوگوی یوتیوب مأموریت اصلی برند، تخصص و تمرکز آن را منعکس می کند.

نمای کلی برند یوتیوب

تأسیس:   14 فوریه 2005

موسسین: چاد هرلی، استیو چن، جاوید کریم

وب سایت: youtube.com

یوتیوب یک سرویس میزبانی ویدیو چندزبانه از ایالات متحده آمریکا است. در سال 2005 به ابتکار کارمندان سابق سیستم پرداخت پی پال ظاهر شد: جاوید کریم، استیون شی چن و چاد مردیت هرلی. از نوامبر 2006 به غول اینترنتی گوگل تعلق دارد.

 

معنا و تاریخچه

YouTube logo history

تاریخچه لوگوی یوتیوب
تاریخچه لوگوی یوتیوب

یوتیوب چیست؟

یوتیوب یکی از محبوب ترین پلتفرم های اینترنت است که به شما امکان دانلود و پخش محتوای ویدیویی را می دهد. بیش از یک میلیون کاربر منحصر به فرد هر ماه از این سایت بازدید می کنند. از سال 2006، نام تجاری یوتیوب و هر چیزی که مربوط به آن است متعلق به شرکت گوگل است.

شکل گیری پیام رسان محبوب واتساپ

نام و لوگوی یوتیوب با هرلی، کارآفرین معروف دره سیلیکون، طراح نماد اصلی PayPal و طراح گرافیک که مدرک هنرهای تجسمی کسب کرده است، به وجود آمد. او به عنوان مدیر اجرایی یوتیوب خدمت کرد اما مسئولیت کامل تصویر برند را بر عهده گرفت. و در نقطه ای با دوستان خود با این واقعیت روبرو شد: این نشان یک وب سرویس جدید است. این تصمیم به اتفاق آرا گرفته شد و مورد بحث قرار نگرفت.

هنرمندی که نماد معروف را نقاشی کرده است، اعتراف کرد که الهام‌بخش اصلی او والت دیزنی است. شاید به همین دلیل است که هرلی توانسته معنای نماد یوتیوب را به طرز جالبی منتقل کند. از این گذشته ، “لوله” چیزی نیست جز نام عامیانه تلویزیون های CRT با لوله های خلاء. و مستطیل قرمز بزرگی که این کلمه روی آن نوشته شده است نشان دهنده صفحه نمایش چنین دستگاهی با نور پرتو الکترونی است. درصورت تمایل میتوانید نمونه های طراحی لوگوی کی نگار را از صفحه طراحی لوگو مشاهده کنید.

با این حال، طراحی درخشان ترین عنصر اغلب تغییر می کرد. در سال 2005، بر شیب حجم تاکید شد. در سال 2011، یک مستطیل گرد تبدیل به رنگ شرابی و ساده شد، اگرچه جلوه سه بعدی آن باقی ماند. در سال 2013 رنگ به قرمز تغییر کرد. هیچ به‌روزرسانی دیگری از نظر شناسایی برند بصری وجود نداشت: یوتیوب به سبک کلاسیک، که بخشی از استراتژی بازاریابی آن بود، پایبند بود.

2005 – 2011

لوگوی یوتیوب 2005 – 2011
لوگوی یوتیوب 2005 – 2011

در لوگوی اولیه، دو بخش وجود دارد: گرافیک و متن. از نام سرویس اینترنت تشکیل شده است که به دو بخش تقسیم می شود. اولین مورد، کتیبه سیاه “شما” است که با حروف دراز و گروتسک ساخته شده است. دومی “لوله” است که به رنگ سفید نوشته شده و در یک مستطیل قرمز بزرگ با تغییر گرادیان به یک پالت تیره قرار داده شده است.

2011 – 2013

لوگوی یوتیوب 2011 – 2013
لوگوی یوتیوب 2011 – 2013

نسخه اصلی ذخیره شد، اما تغییرات روی طرح رنگ تاثیر گذاشت. به عنوان مثال، مستطیل اکنون شرابی است و یک سحابی خاکستری در پایین کلمه “Tube” ظاهر شده است که به وسط حروف می رسد.

2013 – 2015

لوگوی یوتیوب 2013 – 2015
لوگوی یوتیوب 2013 – 2015

در سال 2013، این نشان مجدداً طراحی شد که در نتیجه نماد مستطیلی واقع در سمت راست رنگ مایل به قرمز با شیب جزئی در پایین به دست آورد. کتیبه “شما” در سمت چپ، سیاه و سفید شده است.

2015 – 2017

2015 – 2017
2015 – 2017

پس از تجدید نظر بعدی لوگو، پالت دوباره تغییر کرد. در این نسخه، خاموشی در پایین مستطیل حذف شد و او یک رنگ قرمز خالص بدون تغییر رنگ دریافت کرد.

2017 - امروز

2017 - امروز
2017 - امروز

در سال 2017، مدیریت لوگو را دوباره طراحی کرد و تصویر را به شدت تغییر داد. در نسخه فعلی، عبارت “YouTube” همراه با تخصیص حروف بزرگ نوشته شده است. در جلوی آن یک دکمه مستطیلی قرمز با یک مثلث سفید در مرکز وجود دارد – این علامت برای شروع یک ویدیو برای مشاهده است. سبک کتیبه یکسان باقی ماند: تنها تغییر مربوط به شکاف در حرف “Y” بود که درازتر شد.

نماد یوتیوب
نماد یوتیوب

در سال 2012، کارآفرینان تصمیم گرفتند که CRT روی لوگو ماهیت بزرگترین میزبانی ویدیوی جهان را بیان نمی کند. همچنین، آنها قصد داشتند ویژگی ها و برنامه های جدیدی را به وب سرویس خود وارد کنند که با فناوری قرن گذشته مرتبط نبود. این یک تکامل بود، و همه حوزه‌های یوتیوب را تحت تأثیر قرار داده است.

کریستوفر بتیگ، رئیس بخش هنری، پیشنهاد کرد که مردم حتی معنای واقعی کلمه “لوله” را درک نمی کنند و نمی دانند که چرا در یک مستطیل است. بنابراین، تصمیم گرفته شد که صفحه قرمز تلویزیون را حذف کرده و فوکوس را از “Tube” به نماد پخش ویدیو تغییر دهیم. بنابراین بزرگترین طراحی مجدد در تاریخ این شرکت اتفاق افتاد.

با این حال، تغییرات فقط “زیبایی” بود. صاحبان جرات نداشتند یک تحول کامل ایجاد کنند تا YouTube به رسمیت شناخته شدن خود را از دست ندهد. آنها بر انتقال آرام از یک وب سایت به خانواده ای از برنامه های کاربردی چند پلتفرمی تأکید کردند: YouTube Kids، Music، TV، Red و Gaming. به لطف طراحی جهانی، لوگوی جدید توانست همه این خدمات را با هم ترکیب کند.

در ابتدا، Bettig و تیمش تنها یک نماد Y را آزمایش کردند. اما سپس آنها متوجه شدند که این یک گزینه بازنده است و تصمیم گرفتند این کار را حتی ساده تر انجام دهند: کتیبه قدیمی را با اضافه کردن یک دکمه پخش قرمز به آن، که در مرکز هر ویدیو قرار دارد و ارتباط نزدیکی با YouTube دارد، ذخیره کنید. اگر میخواهید درباره ی گذشته ی لوگوها، نشان یا نماد ها و همچنین چگونگی بوجود آمدن آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله تاریخ لوگوها مراجعه کنید.

فونت و رنگ

فونت و رنگ لوگوی یوتیوب
فونت و رنگ لوگوی یوتیوب

همچنین، توسعه دهندگان فونت و طرح رنگ را تغییر دادند. آنها فونت خود را بر اساس سبک های تلویزیون کلاسیک و دوران VHS طراحی کردند. آنها توانستند تاریخ تایپوگرافی اصلی را حفظ کنند و در عین حال ظاهر مدرن تری به آن ببخشند.

طراحان می خواستند لوگو را با ویدیو وصل کنند، بنابراین در سایه قرمز # FF0000 که در RGB ارائه شده است متوقف شدند. مثلث معکوس داخل دکمه سفید است. در مورد رنگ کتیبه، دو گزینه وجود دارد: سفید (#FFFFFF) یا سیاه (# 282828). اولی در پس زمینه تیره و دومی در پس زمینه روشن استفاده می شود.

 کدهای رنگ در طراحی لوگوی یوتیوب YouTube

رنگ هگز: #ff0000
RGB: 255 0 0
CMYK: 0 100 100 0
پنتون: PMS 1655 C

رنگ هگز : #000000
RGB: 0 0 0
CMYK: 0 0 0 100
پنتون: PMS Process Black C

 

پاسخ به سوالات متداول درباره طراحی لوگوی یوتیوب

یک مستطیل قرمز با یک مثلث سفید در مرکز نشان دهنده دکمه پخش ویدیو است. این عنصر نماد وظیفه اصلی است که YouTube با موفقیت از عهده آن بر می آید: به کاربران اجازه دانلود، جستجو و مشاهده محتوای ویدیویی را می دهد.

لوگوی اصلی حاوی کلمه دو رنگ “YouTube” بود. نیمه اول عنوان سیاه و دارای پس زمینه سفید بود، در حالی که نیمه دوم سفید بود و داخل یک مستطیل قرمز با گوشه های گرد و شیب نوشته شده بود.

logos-world.net

کی نگار | KNEGAR.com

 
5/5 - (9 امتیاز)
tagتگ:
لوگوی شبکه های اجتماعیلوگوی شرکتهای بزرگمعنی یوتیوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: