طراحی سایت کسب و کارهای موفق چه اصول و ویژگی هایی دارد؟

راهنمای کامل اصول طراحی وب سایت برای کسب و کارهای موفق

چکیده: در طول سال ها، تکامل اینترنت به منزله ی یک کانال بازاریابی به پدیده ای جهانی تبدیل شده است که در پی آن شاهد رشد سریع تجارت الکترونیک در دهه قبل بوده ایم. ویژگی های وب سایت ها نه تنها در ارتباط با جنبه های حفظ مشتریان و بهبود خدمات پشتیبانی اثربخش است، بلکه به نوعی بر اعتماد الکترونیکی و وفاداری مشتریان نیز تاثیرگذار می باشد. در این مقاله بعد از بیان مقدمه ای کوتاه، مهمترین ویژگی های وب سایت های تجارت الکترونیک مطرح می شود. سپس نکات لازم برای طراحی سایت های تجارت الکترونیک و مراحل و فرایند این کار تشریح و آموزش داده می شود.

واژگان کلیدی: تجارت الکترونیک، وب سایت، طراحی وب سایت

طراحی سایت برای کسب و کارهای موفق 2023
طراحی سایت برای کسب و کارهای موفق

تاثیر ویژگی های مطلوب یک وب سایت در جذب مشتریان بیشتر


ویژگی های وب سایت ها بر رفتار مشتری تاثیر دارد و این تاثیر در بین خرده فروش ها و مشتریان نهایی بیشتر حائز اهمیت است. در نتیجه علاقه و توجه شرکت ها برای ارائه ارزش های بیشتر به مشتری در خرید اینترنتی و برقراری مدیریت رابطه با مشتری افزایش یافته است. به ویژه شرکت هایی که در پی حفظ مشتریان موجود و نیز جذب مشتریان جدید هستند، فعالیت های خود را در جهت ارائه و خلق ارزش برای مشتریان هدف خود معطوف داشته اند و برای انجام این مهم آنها باید درك عمیقی از ابعادی که ارزش مشتری را در برمی گیرند، داشته باشند.

در تحقیقی که در هتل های لوکس چهارستاره و بالاتر ترکیه انجام شده است ارتباط مثبت معناداری بین طراحی خوب وب سایت و برند اینترنتی با جذب، نگهداری و وفاداری مشتریان وجود داشته است. وب سایت ها و برندسازی اینترنتی به انتقال تصویر برند و ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل مؤسسات کمک می کند.

جلب اعتماد مشتری از نکات کلیدی موفقیت هر کسب و کار است چراکه رفتار مشتریان برعملکرد شرکت و وب سایت موثر است و تعامل مشتری در این زمینه باعث بهبود در وب سایت می گردد و بهبود در وب سایت موجب جذب مشتریان بیشتر می شود .

به همین دلیل، محققین بسیاری به بررسی وجوه مختلف اعتماد و صاحبان شرکت ها به ارائه راهکارهای لازم برای افزایش سطح اعتماد مشتریان پرداخته اند برخلاف محققانی که ارزش مشتری را تنها در مقوله هایی چون قیمت و کیفیت در نظرمی گرفتند. سوینی و سوتار معتقدند که سایر عوامل را نیز باید مورد بحث قرار داد. کیگان از صاحب نظران علم بازاریابی، معتقد است که تنها در صورت تمرکز منابع بر فرصت ها و ایجاد ارزش برای مشتری است که می توان به مزیت رقابتی پایدار دست یافت. ایجاد وب سایت ها از امکانات و فرصت های جدید است که باید ویژگی هایی از آن که بر روی مشتریان اثرگذار است شناسایی شده و به نحو مطلوب طراحی ومدیریت شود.

 

ویژگی های یک وب سایت مناسب کدامند؟

از عمده ترین ویژگی هایی که وب سایت ها باید داشته باشند می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. امنیت:  امنیت عامل کلیدی جهت ایجاد اعتماد مشتری است ، جملات وعبارات در وب سایت نشان دهنده سیاست سازمان در رابطه با حفظ حریم مشتریان و نیز استفاده از شرکت های ثالث قابل اعتماد در کاهش نگرانی های مشتری در این راستا است . چرا که مشتریان همواره از ارائه اطلاعات مالی و محرمانه خود بر روی اینترنت ابراز نگرانی می کنند. جهت رفع این مشکل، سازمان ها می توانند با شفاف سازی سیاست ها و توانایی های خود باعث افزایش اعتماد مشتریان گردند.
 2. مُهراعتماد: جدای از نگرانی از افشای اطلاعات، کاربران نگران گم شدن اطلاعات مالی خود نیز می باشند و نیازمند اطمینان از این مسأله هستند که پرداخت آن ها به شیوه مطمئنی صورت می گیرد و پول آن ها مورد سرقت یا سوء استفاده قرار نمی گیرد. به طور کلی، ترجیح آنها بر برقراری ارتباط با وب سایت هایی می باشد که به لحاظ کلاهبرداری، حمله ویروس ها و لو رفتن اطلاعات مالی امن تر باشند. استفاده از HTTPS و یا مُهرهای ضمانت مانند نماد اعتماد الکترونیکی و ساماندهی اداره فرهنگ و ارشاد عنوان شاخص های تضمین امنیت از سوی مشتریان بسیاری شناخته شده اند. وجود مهرهای اعتماد در یک وب سایت تاثیر مثبتی بر اعتماد مشتری به امنیت وب سایت دارد.
 3. رابط کاربری: به لحاظ تئوری، راه های بسیاری جهت طراحی ساختار یک وب سایت وجود دارد. این ساختار ممکن است برای هر کاربر متفاوت باشد. در هر صورت، باید به گونه ای طراحی شود که برای مشتریان ثابت یامشتریانی که با کالا وخدمات مورد نظرشان آشنایی کامل دارند به راحتی قابل استفاده باشد . به این معنی که به راحت ترین شکل و با کمترین تعدادکلیک به صفحه مورد نظر خود برسند . چنین ساختاری بر افزایش اعتماد مشتری تاثیر مستقیم خواهد داشت.
 4. رنگ وب سایت: تا آنجا که ممکن است می بایست در صفحه زمینه از رنگ ها ی روشن، همراه با رنگ های اصلی همچون قرمز، پرتقالی، سبز، زرشکی، آبی و صورتی با زرق و برق و درخشندگی زیاد، استفاده شود . تحقیقات نشان داده که رنگ صفحه زمینه بر روی یادآوری از برند به طور واضحی تاثیردارد . اما رنگ قالب و فهرست ها در بسیاری از شرکت های مشهور دنیا همچون مک دونالد، از رنگ های تیره استفاده شده است . البته باید به تفاوت رنگ ها، برای محصولات، خدمات و مشتریان متفاوت توجه شود . مثلاً، در محصولات وخدماتی که مخصوص بچه ها می باشد، ترکیبی از رنگ های پر زرق و برق استفاده می شود.
 5. توصیه ها و مشاوره ها: توصیه و مشاوره به مشتریان بالقوه و جاری بر میزان اعتماد مشتری یک وب سایت موثراست . محققان نشان داده اندکه وجود مشاوران مجازی می تواند تاثیر مثبتی در ایجاد اعتماد در خرید از طریق اینترنت داشته باشد.
 6. عاری بودن از خطا: خبرهای منتشر شده در وب سایت بسیار مهم می باشند . برای اینکه یک سازمان دارای یک ارتباط موثر و پویا با مشتریان خود باشد، باید مطمئن باشد که خبرهای داغ و دسته اول به آنها از طریق وب سایت منتقل می شود. مشتریان انتظار دارند که وب سایت از خطاهایی از قبیل اطلاعات نادرست و پردازش ناصحیح داده ها عاری باشند آنها به اطلاعات جدید در مورد محصولات و خدمات نیاز دارند، تا اینکه به دیدار مجدد از سایت تشویق شوند. یکی از راه های بالا بردن کیفیت اطلاعات، استفاده از یک سری معیارها و استانداردها مانند سیلبرگ، هایاتیک و غیره برای ارزیابی وب سایت ها می باشد. بنابراین، هرچه میزان خطاها کمتر باشد، میزان اعتماد مشتری بالاتر می رود.
 7. تکمیل سفارش: تکمیل سفارش ، بخش اساسی هر وب سایت دارای قابلیت انجام تراکنش می باشد . اطمینان از نحوه تکمیل سفارش مشتری و قابلیت پیگیری دریافت کالای خریداری شده از ویژگی های مهمی است که به خصوص در خرده فروشان اینترنتی لازم است.
 8. اجتماع: بسیاری از وب سایت ها قابلیت برقراری ارتباط بین مشتریان عضو را فراهم می کنند. این ارتباط ممکن است از طریق عضویت در بولتن ها یا تالارهای گفتگو و یا ابزار دیگر ایجاد شود. چنین مزایایی باعث تبادل بیشتر اطلاعات، تسهیم دانش و فراهم آمدن یک محیط پشتیبان برای مشتری می گردد.
 9. صفحه آرایی و ترکیب تصاویر: طرح کلی وب سایت نیز می تواند به عنوان یک نماد و عامل اثرگذار بر روی ادراك مشتری، استفاده شود. علاوه بر راحتی دستیابی به صفحه مورد نظر بر پایه ساختار خوش طرح، جذابیت های ظاهری وب سایت نیز در جلب اعتماد مشتری تاثیر بسزایی دارند. تحقیقات نشان داده که شکل تصاویر، گرافیک ها، دکمه ها، شکل منوها، و سازگاری قالب حروف با تصاویر در ادراك مشتریان تأثیر داشته و این طرح بندی کلی می تواند یک احساس کلی را به مشتریان منتقل کند.
 10. تصویر زمینه: بررسی ها نشان داده که تصویر زمینه نیز به طور برجسته ای می تواند نشان دهنده خصوصیات و ویژگی های شرکت و محصولات آن باشد.
 11. شکل آرم مارک: مارك یک شرکت ، متغیر بسیار مهمی در بازاریابی شرکت می باشد. خود این ویژگی به تنهایی در ایجاد اعتماد و از بین بردن احساس خطر موثر است. علاوه بر این، مارك شرکت در توسعه اعتماد در بازاریابی رابطه ای در اینترنت بسیار مهم است. همچنین در برندسازی اینترنتی، علاوه بر شکل، متحرك بودن و جایگاه آرم در صفحه اصلی و حضور آرم در تمامی صفحات وب سا یت نیز تاثیر بسیار چشمگیری در ادراکات کاربران دارد.
 12. وضوح گرافیکی: گرافیک تصاویر، آرم و انیمیشن ها، که به صورت دیداری نمایش داده می شوند، باعث بالابردن ارزش برند و مراجعه دوباره کاربران به وب سایت شرکت ها می شود.
 13. متن و آگهی همراه با آرم:  متن همراه با آرم شرکت در وب سا یت، می بایست یک پیام معقول، قابل درك و مربوطی را استنتاج کند تا باعث اعتماد مشتریان و دیدارکنندگان وب سایت شود. متن همراه با آرم کمک می کند تا درك صحیحی از هویت برند به افراد منتقل شود و به طور فزاینده ای ارزش برند تقویت می کند. این پیام به نوعی با مشتریان صحبت می کند . البته می بایست به سبک حروف و کلمات نیز توجه شده و به دقت انتخاب شود، چرا که به ارتباط مناسب با مشتریان کمک کرده و باعث جلب توجه آنها می شود. همچنین می بایست این متن مخلوطی از تبلیغات و اطلاعاتی از برند باشد.

نمونه ای از جلوه های بصری در طراحی وب سایت | سایت برند برگرینو طراحی شده توسط شرکت کی نگار:

ویژگی های یک وب سایت مناسب کدامند؟
ویژگی های یک وب سایت مناسب کدامند؟

 

نکات مهم و اصول طراحی وب سایت موفق کسب و کار الکترونیک

تجارت شما ممکن است کوچک باشد اما اینترنت افق فکر شما را گسترش می دهد. هر گونه خدمات و یا محصولی شما عرضه بدارید، اینترنت زمینه کاری شما وسعت می دهد و به شما امکان رقابت با تجارت های بزرگ را می دهد و همچنین امکان دسترسی به مشتریان در سرتاسر دنیا را که به راحتی می توانند از ویترین فروشگاه اینترنتی شما به طور شبانه روزی خرید کنند، در اختیار شما قرار می دهد.
در دنیای پر از رقیب اینترنت، ارتقاء تجارت و سود شما نیاز به نقشه ای حساب شده و مراحل مهمی دارد. هر تجارت الکترونیکی موفق تجربیات زیادی از ناهمواری ها و شکست ها داشته است چرا که در طول مسیر بالندگی آن ریسک ها و تله های موجود پیش بینی نشده بود.

💡 بنابراین برای استفاده کامل از فرصت تجارت الکترونیک مطمئن شوید که زمینه ای محکم برای پوشش دادن هر کدام از عناصر تجارت الکترونیک خود فراهم آورده اید:

هویت خود را معین نمائید:

انتخاب domain name صحیح یا  URL می تواند تعیین کند که شناسه تجاری شما در اینترنت به خاطر می ماند و یا در ازدحام اینترنی فراموش می شود.

محل مناسبی برای وب سایت و یا همان مغازه اینترنتی خود مهیا کنید:

همانطور که برای یک مغازه خشت و گلی مهم ترین و ابتدایی ترین چیز زمین آن است، مغازه اینترنتی شما هم نیاز به مکانی مناسب جهت بنا دارد. خریداری و آماده سازی web server شخصی و یا خریداری خدماتی مناسب از یک خدمات دهنده اینترنت ISPو یا Web Host

یک ویترین جذاب بسازید:

هرچند استفاده از ابزارهای مناسب جهت ایجاد website ایجاد آنرا از همیشه آسانتر می نماید اما چند راهنمایی ساده بازدید مشتری از سایت شما را ساده تر و مفرح تر می نماید و این به معنی فروش بیشتر برای شماست.

اجازه دهید مشتریان بدانند که می توانند به شما اعتماد کنند:

در دنیای پر از ناشناس اینترنت افراد باید اطلاعات خصوصی خود مانند شماره کارت اعتباری، آدرس و شماره تلفن و امثالهم را در اختیار شما قرار دهند و فقط زمانی این کار را می کنند که مطمئن باشند سایت شما سایتی قانونی است و از اطلاعاتی که آنها برای شما ارسال می کنند حفاظت می شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما امن است و مشتریان نیز از این موضوع آگاه هستند.

پرداخت را برای مشتریان آسان کنید:

شما می توانید طوری سایت خود را آماده نمائید که مشتریان با وارد کردن شماره کارت اعتباری خود از شما خریداری نمایند. اما چگونه اینکار را انجام خواهید داد؟ مطمئن شوید نه تنها انواع مختلف پرداخت را در اختیار خریداران قرار می دهید بلکه اطمینان آنها را نیز جلب می نمائید.

دنیا را از وجود سایت خود آگاه کنید:

یک آدرس اینترنتی که به راحتی در خاطر می ماند، یک طراحی زیبا، و محصولات و خدمات ممتاز می توانند سایت شما را به سایتی موفق تبدیل کنند اگر و تنها اگر مشتریان از وجود آن آگاه باشند. برای سایت خود تبلیغات کنید تا رفت و آمد به آن را افزایش دهید. واضح است که ایجاد عناصر فوق کار سنگینی است اما ارزش آن را دارد که باعث پیشرفت و توسعه تجارت شما بشود.

 

 

 

مراحل طراحی وب سایت برای دیجیتال مارکتینگ


مرحله اول: شناسه اینترنتی خود را بر روی یک آدرس درست ثبت نمائید.

اولین مرحله جهت تجارت الکترونیک انتخاب اسم جهت سایت تان می باشد. آدرس وب شما که URL یا Domain Name هم نامیده می شود، به مشتریان می گوید که شما کیستید و چطور می شود شما را بر روی اینترنت پیدا کرد. این اصل شناسه اینترنتی شما، علامت و نشان تجاری برجسته اینترنتی تان است، و به این علت که هیچ دو آدرس مشابهی در اینترنت وجود ندارد آدرس شما کاملاً یکتا خواهد بود. شرکت کی نگار در راستای رضایتمندی مشتریان، مشاوره رایگان جهت انتخاب نام تجاری و ثبت دامنه توسط کارشناسان خود ارائه میدهد که با بهره مندی از این مشاوره مشتریان میتوانند با آسودگی خیال بهترین دامنه را برای کسب و کار آنلاین خود انتخاب و ثبت کنند. فقط کافیست با این شماره تماس بگیرید: 09338373707

انتخاب نام دامنه domain name صحیح یا URL می تواند
انتخاب نام دامنه domain name صحیح یا URL می تواند

 

* در یک نام اینترنتی چه خصوصیاتی نهفته است؟
به خاطر داشته باشید که نام وب سایت شما فقط بعنوان یک آدرس در وب مطرح نیست، بلکه علاوه بر آن با مشتریان ارتباط برقرار میکند و نام تجاری شما را در ذهن هر کدام از بازدید کنندگان تقویت می نماید. آن همچنین می تواند به عنوان قسمتی از آدرس پست الکترونیکی شما بکار گرفته شود تا شناسه اینترنی و نام تجاری شما را بیشتر مطرح کند. قبل از اینکه شناسه اینترنتی (آدرس وب) خود را انتخاب کنید در نظر داشته باشید که آن:

 1. یک نام به یاد ماندنی باشد. برای مثال، Amazon.com به یاد ماندنی تر و یکتاتر و دارای محدودیت کمتری نسبت به booksonline.com می باشد.
 2. کسب و کار شما را معرفی نماید. معرفی ساده و هوشمندانه تجارت شما در نام ساییتان از اشتباهی گرفتن آن جلوگیری می کند. برای مثال، سایت Flowers.com آشکارا به بازدید کننده می فهماند که می تواند در آن سایت گل خریداری کند. اگر می خواهید یک نمایه اینترنتی برای تجارت خود برپا کنید، نام سایتتان را مناسب با نام تجارتتان و یا حتی هم اسم شرکتتان انتخاب کنید.
 3. کوتاه باشد. بهترین نام های اینترنتی آنهایی هستند که مشتری با یک بار شنیدن نام آنها، آنها را به خاطر بسپارد و به راحتی نامشان را در مرورگر وب خود وارد کند. بنابراین نام های پیچیده مانند onlinecdstore.com به هیچ عنوان به خوبی عبارات ساده همانند cdnow.com نمی باشند.

 

نحوه مدیریت نام های اینترنتی domain name چگونه است؟

بعد از اینکه به طور قطعی شناسه اینترنتی خود را انتخاب نمودید، مرحله بعدی اینست که تعیین کنید که آیا آن قابل دسترس (موجود) می باشد (و قبلاً توسط شخص دیگری ثبت نشده است) و یا خیر و بعد از آن، آن را توسط یک کمپانی ثبت کننده نام های اینترنتی، ثبت نمائید. ثبت نمودن یک سایت ساده و ارزان است، بنابراین به محض اینکه در مورد نام وب سایت خود مطمئن شدید اقدام به ثبت آن نمائید تا مطمئن شوید که می توانید نامی را که مورد نظرتان است بدست آورید.


بسیاری از شرکت ها تعدادی نام مختلف را ثبت می نمایند، فقط برای اینکه در موقع مناسب از آن استفاده نمایند و یا اینکه از استفاده شرکت های دیگر از نام های مشابه سایتشان جلوگیری کنند. شما همچنین ممکن است بخواهید نام هایی که عموما ممکن است در هنگام تایپ اشتباهی به جای نام سایتتان وارد نمایند را نیز برای خود ثبت نمائید تا در صورتی که مشتریان در هنگام تایپ نام سایتتان را اشتباهی وارد نمودند باز هم به سایت شما وارد شوند و با پیغام خطا روبرو نگردند.

 

 • معرفی انواع معروف پسوندهای دامنه

تجارت های الکترونیکی در اکثر موارد با پسوند .com ثبت می شوند، اما نام هایی همانند ( .netجایگزین )network  و ( .orgجایگزین )organization  نیز معمول هستند. پسوند های دیگر از جمله .tv برای سایت های با محتوای بالا و یا مولتی مدیا، .eduبرای مدارس و دانشگاه ها، .biz برای تجارت های کوچک و .info برای سایت های اطلاعاتی کاربرد دارند. همچنین کلمه بعد از نقطه، همچنین Top-Level Domainیا TLD خوانده می شوند.
شرکت ،
Network Solutions یکی از شرکت های وابسته به شرکت ،VeriSign یکی از کمپانی های پیشرو در زمینه ثبت سایت می باشد که در سایت ،www.networksolutions.com قابل دسترسی است، فقط کافی است نام سایت انتخابی و پسوند آن را وارد نمائید و بر روی گزینه Find کلیک کنید. ظرف چند ثانیه خواهید فهمید آیا آن جهت ثبت موجود می باشد و یا نه. همچنین شرکت های مختلفی در ایران به ثبت دومین می پردازند که البته باید در انتخاب آنها دقت کرد.

 

 • نحوه خرید یک نام از پیش ثبت شده برای نام های اینترنتی domain name چگونه است؟

اگر نام مورد نظر شما قبلاً ثبت شده باشد چطور؟ شما هم می توانید نام دیگری انتخاب نمائید و یا همان انتخاب اول خود را از صاحب فعلی آن خریداری نمائید. توجه داشته باشید اینکه یک نام جهت ثبت موجود نباشد این حتماً بدین معنی نیست که آن نام فروشی نیست. یک دلال دامنه اینترنتی (شناسه اینترنتی) با سایت هایی که توسط فروشندگانشان برای فروش عرضه شده اند سر و کار دارد. این دلالان را می توان در سایت های همچون . پیداکردwww.afterNIC.com وwww.buydomains.com

مرحله دوم: یک سایت کاربرپسند User Friendly بسازید.


با دامینی که آماده نموده اید، آماده ساختن ویترین مغازه تجارت الکترونیک خود هستید. اما قبل از آنکه شروع کنید، مقداری وقت جهت کشیدن نقشه آن صرف کنید.

طراحی سایت کاربر پسند user friendly
طراحی سایت کاربر پسند user friendly

* چگونه می توان سایت خود را با دقت طراحی کرد؟

ابتدا به روشنی اهداف سایت خود را مشخص کنید، مثل ساختن راهنماها، ساختن یک منبع اطلاعاتی Database از نام مشتریان بالقوه و آدرس پست الکترونیکی آنها، یا قرار دادن یک کاتالوگ بر روی سایت برای صرفه جویی در وقت، هزینه چاپ و پست. هدف خود را از ساختن این سایت مشخص کنید، مثلاً افزایش %15در فروش، تا متوجه شوید که آیا سایت تان موفق بوده است یا نه. اهداف خود را از تاسیس سایت با تعیین میزان فروش، کلیک ها بر روی سایت، و یا درخواست های خرید مشخص کنید آنگاه خواهید توانست میزان موفقیت سایت خود را برآورد کنید.

سپس مشخص نمائید که مشتریان بالقوه شما نیاز به دانستن چه چیزهایی دارند قبل از اینکه محصول یا خدمات شما را خریداری کنند. این اطلاعات می تواند شامل مسائل زیر باشد:

 1. یک دور نما از شرکتتان، محصولات و خدمات آن، و کاربردهای آنها.
 2. اطلاعات کامل راجع به محصولات و خدماتتان، شامل خصایص، منافع کلیدی، قیمت گذاری، خصوصیات محصولات، و اطلاعات دیگر برای هر محصول یا خدمات.
 3. توصیه نامه، یا شرحی از موفقیت ها، تا مشتریان بدانند چگونه اشخاص و یا شرکت های مشابه آنها با شما همکاری کرده اند.
 4. یک بخش {سوالاتی که بیشتر مطرح می شوند}  FAQ جهت پیش بینی و پاسخگوئی مسائل و سوالات اساسی که ممکن است به ذهن خریدار برسد.


* چگونه می توان نقشه ساختمان سایت خود را مشخص کرد؟


با توجه اساسی به این مطلب که مشتریان به آسانی بتوانند چیزهایی که نیاز دارند بدانند بدانند، راجع به خرید تصمیم گیری کنند، و به سرعت خرید خود را انجام دهند. یک قسمت جهت نقشه سایت طراحی کنید که طرحی از قسمت ها و صفحات مختلف سایت را در بر داشته باشد، از صفحه اصلی شروع کند و مشخص نماید که مشتریان چگونه می توانند از صفحه ای به صفحه دیگر بروند. از ابزارهایی استفاده کنید تا بطور کمی کارکرد سایت شما را مشخص کند، مشخص کند که مشتریان کجا کلیک می کنند (از کدام صفحات دیدن می کنند)، چند بار، و آیا خرید را به پایان می رسانند یا نه و سپس نتایج را با اهداف خود مقایسه کنید.

* از چه طریقی می توان ابزار مناسب جهت ساخت سایت انتخاب نمود؟

با یک طرح خام شما جهت ساخت سایت آماده اید. بسیاری از تجار تجارت الکترونیکی جهت ساخت سایت خود به استودیوهای تخصصی ساخت صفحات وب مراجعه می کنند. اما اگر بودجه شما محدود است ابزارهای خودکار ساخت سایت مثل وردپرس موجود می باشد که ساخت سایتی حرفه ای را بدون نیاز به دانستن اطلاعات کامل و عمیق از زبان نوشتن صفحات وب HTML برای شما سریع و آسان می کند.

ابزار طراحی سایت وردپرس wordpress
ابزار طراحی سایت وردپرس wordpress

 

نکاتی مناسب جهت طراحی سایت

راهنمایی های کوچک زیر به شما جهت ساخت یک سایت جذاب و سهل الوصول جهت خریدارانتان کمک می کند. این راهنمایی ها عبارتند از:

با دقت سایت های تجارت الکترونیک مورد علاقه خود را مورد مطالعه قرار دهید. با خلاقیت سایت خود را با روش های بازاریابی و تکنیک های طراحی سایت به کار رفته در آنها هماهنگ کنید تا کارآیی سایت خود را بالا ببرید.

صفحه اصلی وب سایت شما درب اصلی ورودی سایت، فروشگاه و یا همان مغازه الکترونیکی شماست.

ضروری است که اولین نگاه بازدیدکننده بر روی او اثرگذار باشد. مطمئن شوید که به طور کامل و به روشنی 6 عنصر اساسی زیر را که مشتریان همیشه به دنبال آن هستند در صفحه اول سایت خود فراهم کنید:

1. نام شرکت و لوگو در هدر و یا فوتر سایت

نام شرکت، طراحی لوگو (نشانه تصویری)، و شعار موسسه به طور برجسته (مشخص و شفاف) نمایش داده شود. این کار باعث می شود تا بیشترین استفاده را جهت معرفی علامت تجاری خود ببرید.

2. چگونگی تماس از طریق نمایش در وب سایت

برای بازدید کننده یافتن آدرس و شماره تلفن، فاکس و آدرس پست الکترونیک خود را مشکل نکنید و آنها را در صفحه اول سایت خود قراردهید.

3. ایجاد لینک به صفحه اصلی سایت

یک پیوند (لینک) به صفحه «راجع به شرکت» تا مشتریان بتوانند به راحتی راجع به شما و امکاناتی که در اختیارشان قرار می دهید، بدانند.

4. یک فهرست از صفحات زیرمجموعه سایت (نقشه سایت)

این فهرست را در تمام صفحات در همان مکان قراردهید تا رابط کاربری بهتر شده و گشت و گذار در سایت آسان شود.

5. یک قسمت «تازه چه خبر» جهت اخبار، اعلان ها و معرفی محصولات

به روزکردن زود به زود این قسمت مشتریان را تشویق می کند که زود به زود به سایتتان سر بزنند.

6. سیاست حفاظت از اطلاعات شخصی خریداران در سایت

به روشنی سیاست سایت خود را برای حفاظت از اطلاعات شخصی خریداران (که ممکن است در اختیار شما بگذارند) توضیح دهید.

گشت و گذار در سایت را برای بازدید کننده آسان کنید

همانطور که سایت خود را می سازید سعی کنید تعداد کلیک هایی که مشتری از صفحه ابتدائی سایت میکند تا در نهایت خرید را انجام دهد به حداقل برسانید. 4الی6 کلیک بهترین کارآیی را دارند. مطمئن شوید که لینک ها نظر مشتریان را جلب می کنند، تا بدانند کجا را باید برای چیزی که به دنبالش هستند کلیک کنند. کلید های ناوبری و لینک ها را در طراحی سایت خود زیاد برجسته نکنید به جای آن بر روی اطلاعات محصولاتتان تکیه کنید.

المان ها و مدیا را ساده نگهدارید.

سایتتان را با عکس، انیمیشن و موسیقی و دیگر چیزهای دیداری یا شنیداری انباشته نکنید. از همان رنگ ها و قلم هایی که برای سایر ارتباطات مثل لوگو و یا بروشور ها استفاده می کنید استفاده نمائید. مطمئن شوید که تصاویر بکار رفته بر کیفیت سایت می افزاید نه اینکه بازدید کننده را گیج کند و شما را از هدفتان دور نگهدارد. مطمئن شوید که نوشته ها به آسانی قابل خواندن هستند، ممکن است نوشته های سیاه بر روی زمینه سفید زیاد با کلاس بنظر نرسند اما آنها برای خوانده شدن مناسب تر از نوشته های نارنجی بر روی زمینه بنفش هستند.

زمان بارگذاری سایت را کوتاه کنید.

صفحات را آزمایش کنید که زیاد با تصاویر سنگین نشده باشند که زمان بار گذاری را افزایش دهد پس سایز تصاویر خود را در صورت امکان کوچک تر کنید. شرکت Research Zona تعیین نموده است که اکثر صفحات وب زمانی بین 3 الی 11 ثانیه برای بارگذاری، بسته به نوع مودم و سرعت اتصال وقت می گیرند (به خاطر داشته باشید که تعداد زیادی از مشتریان از منزل و با سرعت اتصال کمتری به اینترنت متصل می شوند.) اکثر استفاده کننده ها اگر بار گذاری یک صفحه بیش از 8 ثانیه طول بکشد، جای دیگری را کلیک می کنند و یا از اینترنت خارج می شوند و این مسئله میلیون ها ضرر در اثر از میان رفتن مشتریان بالقوه ایجاد می کند.

اصول طراحی سایت کسب و کارهای موفق
اصول طراحی سایت کسب و کارهای موفق

 

خلاصه و نتیجه گیری

در اقتصاد دیجیتالی و عصر اطلاعات، به کار گیری فن آوری هایی مثل شبکه های رایانه ایی و بالاخص اینترنت، در راستای انجام فعالیت های تجاری و خصوصا خرید و فروش کالا و خدمات گسترش روزافزونی پیدا کرده است. امروزه دنیا به سمت الکترونیکی شدن پیش می رود، روش های سنتی رایج، کمتر مورد توجه قرار می گیرند و به جای آن برخی فرآیندها نظیر قرانین رقابت، روش های تعیین استراتژی، روش های یافتن منابع و اطلاعات تغییر یافته به وجود آمده است.

حتی روابط با مشتری در عالم تجارت الکترونیک شکل دیگری یافته است و انتظار می رود در آینده، تجارت الکترونیک بخش اساسی تجارت را تشکیل دهد.

تجارت الکتروینک، اقتصاد و جامعه را متحول کرده است و مزایای فراوانی را برای سازمان ها، مشتریان و جامعه در بردارد.

تجارت الکترونیک، مرزهای مکان و زمان را در هم نوردیده است و موجب کاهش هزینه کالا و خدمات برای مشتریان می شود. از طرف دیگر، این پدیده با فراهم آوردن مکان کار در منزل و یا ایجاد خرید در منزل کاهش تعداد سفرها و در نتیجه آلودگی و ترافیک کمتر و در یک کلام افزایش سطح استاندارد زندگی مردم را موجب شده است. در واقع اینترنت و تجارت الکترونیک برای شرکت ها در بسیاری از صنایع به روش ایجاد درآمد و تعامل با مشتریان، سهامداران، ارائه خدمات و محصولات و فروش الکترونیک تبدیل گردیده است. تجارت الکترونیک با استفاده از وب به عنوان یک زیرساخت، مزایای ملموس و ناملموس مختلفی را ارائه می دهد.

 

با تشکر از شما

منبع: KNEGAR.COM

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: