تاریخچه طراحی لوگو های شرکت خودروسازی لوکس مازراتی

3 دیدگاه

لوگوی مازراتی شما را به سوار شدن بر اسب آهنین و تبدیل شدن به پادشاه جاده دعوت می کند. تنها فرمانروای رودخانه ای متلاطم از ماشین ها می تواند پشت فرمان چنین خودرویی باشد.

این لوگو، نشان دهنده اعتماد به نفس، ظاهر سلطنتی و منحصر به فرد بودن محصولات شرکت است.

مازراتی
مازراتی

نمای کلی برند مازراتی

تأسیس:   1 دسامبر 1914

موسس: آلفیری مازراتی

موقعیت مرکز: مودنا، ایتالیا

وب سایت: maserati.com

خودروهای لوکس مازراتی از مسیر مسابقه عبور می کنند و در معتبرترین مناطق شهری حرکت می کنند. سازندگان این برند – برادران مازراتی – حتی تصور نمی کردند که چنین اتفاقی بیفتد. در ابتدا، همه چیز بسیار ساده بود: ارنستو، اتوره و آلفیری “Societá anonima officine Alfieri Maserati” را برای ساخت شمع ها، موتورها و سایر قطعات ثبت کردند. آنها در یک گاراژ کار می کردند و گاهی برای تولید خودروهای اسپرت سفارش می گرفتند. همه چیز در سال 1926 زمانی که آنها اولین خودروی اسپورت خود را با برچسب خصوصی دریافت کردند، تغییر کرد.

لوگوهای شرکت مازراتی 1926 تا 2023
لوگوهای شرکت مازراتی 1926 تا 2023

معنا و تاریخچه لوگوی مازراتی

مازراتی یک برند خودروهای لوکس ایتالیایی است. در سال 1914 توسط پنج برادر تأسیس شد و به نام آنها نامگذاری شد. در نیمه دوم دهه 1960، سیتروئن آن را تصاحب کرد. در سال 1993، سهام توسط فیات تصاحب شد و در سال 1999 فراری کنترل شرکت را به دست گرفت. از سال 2021 مازراتی بخشی از Stellantis N.V. بوده است، مدل های اصلی خودروهای تولید شده تحت این برند Levante، GranTurismo، Ghibli و Quattroporte هستند.

تاریخچه مازراتی طولانی تر از فراری و پورشه است زیرا ریشه در روزهای اولیه عصر خودرو دارد. با این حال، گاهشماری آن به سال 1926 برمی گردد زیرا در آن زمان بود که جهان شاهد جدیدترین مدل اسپرت گرن پریکس 1500 بود. سپس تیپو 26 بود که بر اساس دیاتو ساخته شد. شروع بسیار موفقیت آمیز بود: ماشین مسابقه ای با لوگوی مهر شده با روکش کروم روی کاپوت بلافاصله برنده مسابقه تارگا فلوریو شد. این شایستگی برادران مازراتی – رانندگان مسابقه، مهندسان و مکانیک های پرشور است.

 

برادران مازراتی

آنها در خانواده شش نفر بودند، اما تنها یکی از آنها علاقه ای به تجارت خانوادگی نداشت. ماریو مازراتی بیشتر به هنر علاقه داشت تا مهندسی. به طرز متناقضی، این خلقت او بود که بزرگترین اثر را در تاریخ شرکت به جا گذاشت. برادران مدت‌هاست که مرده‌اند، برند به مالکیت شرکت هلندی Stellantis رسیده است و لوگوی افسانه‌ای سه‌گانه همچنان وجود دارد و استعدادهای ماریو را به یاد می‌آورد. البته، در طول صد سال، نشان بسیار تغییر کرده است. طراحان مدرن آن را با استانداردهای جدید تطبیق داده اند و به طور قابل توجهی گرافیک، پالت رنگ را بهبود بخشیده و شکلی متفاوت به سه گانه داده اند. اما همچنان دکور اصلی خودروهای لوکس است که بدون آن نمی توان یک خودروی اسپورت یا یک خودروی لوکس مازراتی را تصور کرد.

 

1926 – 1937

اولین لوگوی مازراتی
اولین لوگوی مازراتی

 

لوگوی مازراتی 1926-1937

این نشان با استفاده از نماد تریدنت trident  شکل گرفته است که اعتقاد بر این است این طراحی لوگو در سال 1926 انجام شده است. با این حال، طبق اسناد تاریخی، این لوگو مدت ها قبل از اولین مازراتی ظاهر شد: در حدود سال 1920، ماریو به درخواست برادرانش لوگوی نمادین را طراحی کرد و شرکت را قابل تشخیص کرد. او به عنوان یک هنرمند با استعداد و فردی به دور از صنعت خودروسازی، تصمیم گرفت بدون نمادهای مسابقه ای کلاسیک کار کند. در سال های اولیه، این نشان نسبتاً سخت به نظر می رسید. شبیه یک مستطیل کشیده عمودی بود که از برنج صیقلی ساخته شده بود. کلمه “MASERATI” در پایین حک شده بود، با یک فونت sans serif نازک برای حروف استفاده شده است. قسمت اصلی را تصویر بالا یعنی سه گانه اشغال کرده بود. ماریو به طراحی توجه کرده است و طراحی را با الگوهای نفیس تزئین کرده است.

 

1937 – 1943

maserati logo 1937 – 1943
maserati logo 1937 – 1943

لوگوی مازراتی 1937-1943

پس از بازدید از خودروهای مختلف، نشان تغییر یافته است:

1. شکل بیضی پیدا کرده است.

2. رنگ پایه روشن تر شده و از شر لکه های سیاهی که جلوه ای فرسوده ایجاد می کند خلاص شده است.

3. سه گانه بسیاری از جزئیاتی را که آن را به نوعی اثر هنری تبدیل کرده است، از دست داده است.

به طور همزمان، نام تجاری در جای خود باقی ماند، اما یک منطقه جداگانه به تقریبا یک چهارم بیضی اختصاص داده شد. تا آنجا که از اسناد آرشیوی مشخص است، این لوگو نسخه رنگی داشت. بیضی لیمویی، طرح آبی، دندان‌های قرمز سه‌جانبه، کتیبه نقره‌ای رنگ روی پس‌زمینه آبی رنگارنگ و بی‌اهمیت به نظر می‌رسید. خواندن مقاله ی اهمیت طراحی لوگو شاید برایتان جذاب و مفید باشد.

 

 

1943 – 1951

نشان مازراتی 1943 – 1951
نشان مازراتی 1943 – 1951

لوگوی مازراتی 1943-1951

در سال 1937، مازراتی توسط خانواده اورسی تصاحب شد. مالک جدید، آدولفو اورسی، بلافاصله او را به شهر مودنا منتقل کرد. با مجسمه معروف نپتون، بولونیا که متعلق به گذشته است، اما کارآفرین حسابگر ارزش یک شهرت خوب را می دانست. در جلوی خودروهای مازراتی همیشه سه تایی (Trident) وجود داشته است و آدولفو عجله ای برای تغییر آن نداشت.

در نشان جدید، نماد به شکل اصلی خود بازگشته است. این شبیه به نشانی شد که برای اولین بار در سال 1926 کاپوت تیپو 26 را تزئین کرد. طراحان فقط جرأت کردند بیضی را به شکل بیضی جدیدی تبدیل کنند که توسط یک مستطیل با حروف سفید بزرگ “MASERATI” قطع شده بود. یک طرح کلی خاکستری پهن اطراف اشکال هندسی را احاطه کرده است. سه گانه قرمز بود، اما به دلیل سایه محو شده، در پس زمینه آبی که با خطوط راه راه به شکل پرتوهای خورشید پوشانده شده بود، گم شد.

1951 – 1954

لوگوی مازراتی 1951-1954

در اوایل دهه 1950، آرم به شکل کلاسیک بیضوی مورد استفاده قرار گرفت. تریدنت قرمز شامل بسیاری از خطوط غیرمرتبط بود که مسابقات را القا میکرد. بیضی در سمت راست سایه کمی داشت که سه بعدی به نظر می رسید. بدنه اصلی به جز قسمت زیرین آبی سرمه ای سفید بود. رنگ بقیه عناصر از همین الگو پیروی می کرد: سفید برای عنوان و آبی تیره برای طرح. مطلبی درباره تفاوت لوگوتایپ، پیکتوگرام و لوگو مارک در دانشنامه کی نگار منتشر شده است که دیدن آن صفحه ممکن است برایتان جالب باشد.

1954 – 1983

لوگوی مازراتی 1954-1983

گوشه های بیضی تیز شده و سه گانه فشرده تر شده است. متن به بالای قسمت آبی منتقل شده است. رنگ ها سایه تیره به خود گرفته اند.

 

1983 – 1985

لوگوی مازراتی 1983-1985

اورسیس مازراتی را به رده لوکس ارتقا داد اما ورشکست شد. این برند توسط الساندرو دی توماسو، که چشم انداز خود را از تجارت خودرو داشت، خریداری شد. در سال 1983، دو سال پس از عرضه اولین Biturbo، لوگو به روز شد. بیضی با یک بیضی سفید با طرح کلی خاکستری جایگزین شد، حروف به همان خاکستری تبدیل شد و تریدنت ساده و آبی روشن شد.

1985 – 1997

لوگوی مازراتی 1985-1997

نشان 1985 با نسخه 1954 یکسان است. در این مورد فقط تریدنت پهن تر است.

1997 – 2006

لوگوی مازراتی 1997-2006

در سال 1997 مازراتی و فراری ادغام شدند. روند کلی طراحی حفظ شد، اما جزئیات کوچک سه گانه از بین رفت. همچنین، توسعه دهندگان انتهای نوک تیز بیضی را گرد کرده اند، ناحیه آبی را در پایین پهن کرده اند و کتیبه “MASERATI” را بزرگ کرده اند.

2006 – 2020

لوگوی مازراتی 2006-2020

حروف سری دارند و طرح تیره بیضی نازک تر شده است. تریدنت در مقایسه با نسخه های قبلی ظاهر واضح تری پیدا کرده است.

2006 – 2015

لوگوی مازراتی 2006-2015

در سال 2006، یک نسخه سه بعدی از نشان ظاهر شد. طراحان با استفاده از سایه‌ها، شیب‌ها و مسیرهای اضافی به جلوه‌ای سه بعدی دست یافته‌اند.

2015 – 2020

لوگوی مازراتی 2015-2020

رادیکال ترین بازسازی در سال 2015 انجام شد. این لوگو تقریباً هر چیزی را که آن را به نمادی از مازراتی تبدیل کرده بود از دست داده است. تنها دو عنصر باقی مانده است: سه گانه، که دوباره رنگ مشکی شده و اندازه آن کاهش یافته است، و نام شرکت، بزرگ شده و با حروف سریف آشنا نوشته شده است.

2020 – امروز

لوگوی مازراتی 2020-اکنون

نماد مدرن دقیقاً شبیه به سلف مینیمالیستی خود است. فقط تایپوگرافی تغییر کرده است: تمام حروف در کلمه “Maserati” کوچک هستند (به جز “M”) و با خطوط کوتاهی که در پایین قرار دارند به هم مرتبط می شوند.

نویسنده اولین سه گانه، ماریو مازراتی، از آنچه در اطراف خود می دید الهام گرفت. یک فواره بزرگ با مجسمه نپتون بر میدان اصلی شهر زادگاهش بولونیا مسلط بود. این مجسمه که توسط نماینده اولیه باروک جووانی دا بولونیا ساخته شده است، هنرمند را به سمت نماد فرقه سوق داد. الهام بخش اصلی مارکیز دیگو د استرلیخ بود که برای اولین بار پیشنهاد اجرای این ایده را برای دقیق تر شدن داد. مطلب پیشنهادی کی نگار برای شما: نکات طراحی لوگوی فوق العاده برای شرکت را ببینید.

با گذشت زمان، به تمام خودروهای اسپرت و جاده ای مازراتی نشان تفسیر Trident داده شد. این نماد تغییر ناپذیر نام تجاری است که تجسم انرژی و قدرت است.

 

فونت و رنگ لوگوی مازراتی

این شرکت از فونت های مختلفی برای برجسته کردن یونیک بودن و منحصربفرد بودن خود استفاده کرده است. نسخه مدرن شبیه به Raceway است. همچنین شایعه شده است که  “M” بزرگ از Deftone Stylus و تمام حروف دیگر از Boxer Script JF گرفته شده است.

اکثر لوگوهای مازراتی دارای کد رنگی قرمز و آبی هستند. اینها رنگهای رسمی بولونیا هستند که بر روی پرچم شهر نمایش داده می شوند. اعتقاد بر این است که سه گانه قرمز نماد قدرت اتومبیل ها، میدان نقره ای نشان دهنده زمین، و آبی تیره نشان دهنده آبی است که نپتون بر آن حکومت می کند. نسخه تک رنگ فعلی بسیار ساده است زیرا از یک نشان سفید در پس‌زمینه سیاه یا سیاه روی سفید استفاده می‌کند. مطلب مرتبط با طراحی لوگو شرکت های موفق: تاریخچه طراحی لوگوی گوگل را ببینید.

 کدهای رنگ در طراحی لوگو مازراتی  

رنگ هگز مشکی: #000000
RGB: 0 0 0
CMYK: 0 0 0 100
پنتون: PMS Process Black C

پرسشهای پر تکرار درمورد طراحی لوگوی شرکت مازراتی:

نماد مازراتی به چه معناست؟

سه گانه روی لوگوی مازراتی نشان دهنده قدرت است زیرا با نپتون قادر متعال مرتبط است. اما اگر این خدا بر پهنه های آب مسلط شود، ماشین های مازراتی جاده ها را فتح می کنند. هنگامی که سه گانه قرمز است، نماد قدرت است و اگر در زمینه نقره ای یا سفید به تصویر کشیده شود، این تجسم زمین با جاده ها است.

لوگوی مازراتی از چه چیزی الهام گرفت؟

ماریو مازراتی، طراح لوگوی سه گانه، از مجسمه فواره نپتون در میدان مرکزی بولونیا الهام گرفته است. استفاده از این نماد توسط مارکیز دیگو دو استرلیخ به او پیشنهاد شد. بنیانگذار شرکت این ایده را پسندید زیرا نپتون با زادگاه مازراتی مرتبط بود.

لوگوی مازراتی از کجا آمده است؟

ماریو اولین نسخه از لوگوی مازراتی، یکی از برادران مازراتی را ایجاد کرد. مارکیز دیگو دو استرلیخ به او پیشنهاد کرد که به سه گانه مجسمه فواره نپتون توجه کند. او به توصیه یکی از دوستان قدیمی خانواده اش عمل کرد و نشانی به شکل این عنصر ساخت.

منبع اصلی: Translated From logos-world.net

{  ترجمه توسط تیم تولید محتوای شرکت کی نگار  KNEGAR.com  }

5/5 - (6 امتیاز)
tagتگ:

3 دیدگاه. Leave new

 • محسن گودرزی
  2023/01/27 01:09

  توضیحات کامل و عالی..
  دستخوش😊

  پاسخ
 • فرشاد ایرانی
  2023/01/27 09:03

  مازراتی انتخاب خوبی بود برای توضیح تاریخچه ی لوگوی شرکت های بزرگ
  و اینکه توضیحات کامل و دارای جزئیات بود.
  منتظر مقالات جدیدتون هستم
  ممنون از محتوای تازه ای که انتشار دادید

  پاسخ
 • رضا بارانی
  2023/02/01 15:24

  شرکت های معتبر از ابتدا کار خود را قوی آغاز میکنند و این نشانه اصالت یک برند ایتالیایی است که حساسیت و معنا در لوگو این برند مشهود است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: