لوگوی جدید کیا KIA شرکت خودروسازی معروف که تغییر اساسی کرد اما چرا؟

در یک بزرگراه آمریکایی رانندگی کنید و به لوگو های اطراف خود نگاه کنید. در میان نمادهای تویوتا و خوشه‌های ستاره‌ای سوبارو، ممکن است لوگوی دیگری را مشاهده کنید که اگر نگاه کنید، شبیه حروف KN است. در واقع حروف «کیا» است، اما باعث شده است که هزاران نفر هر ماه «ماشین KN» را در گوگل جستجو کنند!

لوگوی کیا موتورز Kia logo
لوگوی کیا موتورز Kia logo

جیمز آی. بووی، جامعه‌شناس دانشگاه آریزونا شمالی که روندهای طراحی لوگو و برندسازی را مطالعه می‌کند، اخیراً در مورد لوگوی این خودروساز کره‌ای برای Fast Company نوشته است. او با کای ریسدال میزبان «Marketplace» در مورد روند طراحی گسترده‌تر (A بدون کراس بار) صحبت کرد که بخشی از آن است. متن زیر متن ویرایش شده گفتگوی آنهاست.

{مصاحبه}

کای ریسدال:

آیا می‌توانید به من کمک کنید، اول از همه، چرا کیا، یک برند خودروی موفق، در درجه اول تصمیم گرفت لوگوی خود را تغییر دهد؟

جیمز آی. بووی: فکر می‌کنم، می‌دانید، دو سال پیش، زمانی که آنها این لوگوی جدید را ارائه کردند ، شاید به دنبال ارائه یک حس مجلل بیشتر باشند. آنها روی ایده تحرک و حرکت تمرکز کردند، فکر می‌کنم، نگاه به آینده، و لوگو راهی مفید برای نشان دادن تغییری بود که آنها به دنبال آن بودند.اگر تمایل به کسب اطلاعات درمورد شناخت لوگو وتاثیرات آن بر بیزینس را دارید میتوانید صفحه طراحی لوگو در کی نگار را مطالعه کنید.

لوگوی جدید کیا بر روی یکی از خودروهای تمام الکتریکی خود. (Jung Yeon-Je/AFP از طریق Getty Images)
لوگوی جدید کیا بر روی یکی از خودروهای تمام الکتریکی خود. (Jung Yeon-Je/AFP از طریق Getty Images)

این تصویر که در تاریخ 1 ژوئن 2021 گرفته شده است، نشان جدید کیا را بر روی یکی از خودروهای تمام الکتریکی خود نشان می دهد.

تاثیر لوگوی جدید کیا بر موفقیت آن شرکت

ریسدال: خوب، اما آیا آنها موفق شده اند؟ چون همانطور که گفتم، در مقدمه، مردم با این موضوع گیج شده اند، از جمله من برای اینکه بتوانم کاملاً با شما صادق باشم.

بووی: فکر می کنم آنها موفق شده اند. دو سال گذشت. سهام آنها خوب به نظر می رسد.

Ryssdal: و همچنین ما در مورد آن صحبت می کنیم درست است؟ پس این یک برد است.

بووی: بله، من فکر می کنم این واقعیت که 30000 نفر در ماه «KN Car» را در گوگل جستجو می کنند، زیرا به نظر نمی رسد قادر به خواندن لوگو باشند، ممکن است در ابتدا چیز بدی به نظر برسد. اما فکر می‌کنم این نشان می‌دهد که مردم کنجکاو هستند، مثلاً “هی، آن ماشین جالبی که دیدم چیست؟” به نظر من، این بهتر از این است که مردم محصول شما را به کلی نادیده بگیرند.

ریسدال: به اندازه کافی منصفانه است. بنابراین در دنیای طراحی، دنیای خاص و در دنیای کنجکاویِ مصرف کننده، این به یک مد روز تبدیل شده است. آیا چیز خوبی است؟

بووی: می دانید، به نظر می رسد روندهای طراحی لوگو به نوعی می آیند و می روند. در این مورد، ما در مورد A بدون خط افقی صحبت می کنیم.

لوگوی قدیمی کیا در نمایشگاه خودروی ژنو در سال 2013 دیده می شود هر دو لوگوی قدیمی و تازه طراحی شده کیا دارای حروف A بدون تیرآهن هستند. (هارولد کانینگهام/گتی ایماژ)
لوگوی قدیمی کیا در نمایشگاه خودروی ژنو در سال 2013 دیده می شود هر دو لوگوی قدیمی و تازه طراحی شده کیا دارای حروف A بدون تیرآهن هستند. (هارولد کانینگهام/Getty Images)

حرف A بدون کراس-بار (خط افقی) در نشان kia

ریسدال: درست است. شما به سوال بعدی در لیست من پریدید. بیایید A بدون crossbar و نحوه اعمال آن در این زمینه و سپس به طور گسترده تر توضیح دهیم.

بووی: خوب، لوگوی قدیمی و جدید کیا دارای A بدون خط افقی هستند. لوگوی جدید کمی پیچیده تر از نظر طراحی است و شاید خواندن آن کمی سخت تر است. این روندی است که ما شاهد بازگشت به دهه 1960 به‌عنوان نوعی میانبری بودیم که طراحان می‌توانند برای ارائه تصویری از آینده‌گرایی یا مدرنیسم استفاده کنند. ما شاهد بوده ایم که این روند از 1% A در لوگوها در سال 1978 به 2% در سال 2000 و تا 9% در سال گذشته رسیده است. من فکر می‌کنم تا حدی، دنبال کردن یکی از این گرایش‌های طراحی گرافیک فایده‌ای دارد.

ریسدال: یک چیز در مورد آن برای من جالب است که متخصصانی در این کشور وجود دارند که درصد A بدون کراس را در لوگوها دنبال می کنند.

بووی: آره، فکر می کنم این من هستم!

ریسدال: باشه، بله، این تو هستی. اما همچنین، اگر همه به دنبال A بدون کراس-بار هستند، آیا کسی استفاده از A بدون کراس-بار را عملی میکند؟ شما می دانید منظورم چیست؟

بووی: بله، دقیقا. وقتی خیلی رایج شد، به نوعی شبیه کلمه عامیانه ای می شود که پدر و مادر شما نیز شروع به استفاده از آن می کنند. می دانید، شاید این روند بیش از حد پیش رفته است.

سامسونگ در میان دیگر شرکت‌هایی است که دارای علامت کلمه‌ای است که دارای A. بدون نوار متقاطع است.
سامسونگ در میان دیگر شرکت‌هایی است که دارای علامت کلمه‌ای است که دارای A. بدون نوار متقاطع است.

سامسونگ یکی دیگر از شرکت‌هایی است که لوگوی آن دارای  A بدون خط افقی است.

تاریخچه طراحی لوگوی سامسونگ را ببینید.

ریسدال: این کمی خارج از موضوع است، اما هر چه باشد  شما به عنوان یک جامعه شناس شروع به مطالعه و تبدیل شدن به یک متخصص در آرم کردید. چه چیزی باعث شد؟

بووی: خب، داستانش طولانی است. در دهه 1990، من در مقطع کارشناسی ارشد علاقه مند به جامعه شناسی سازمان ها در فرهنگ بودم. من در اواخر دهه 1990 متوجه شدم، همه این شرکت‌های دات کام بودند که این تغییر رویه به سمت لوگوهای A بدون کراس-بار را داشتند، و در آن زمان واقعاً رایج بود. و متوجه شدم، اوه، آرم ها در واقع تقاطع جالبی از این دو حوزه مورد علاقه من هستند، سازمان ها و فرهنگ. من شروع به دنبال کردن این موضوع کردم، متوجه شدم که اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده داده هایی را در مورد ساختار گرافیکی نگهداری می کند. داستان آرم ها بله.

Ryssdal: این دقیقاً اطلاعات کامل است. باشه، آخرین مورد، و من شما را رها می کنم. آیا یک لوگوی مورد علاقه مطلق در آنجا دارید؟

بووی: وای، این خیلی خوب است. خوب، فقط برای اهداف سرگرمی، من واقعاً لوگوی Yellow، شرکت حمل و نقل را دوست دارم. آنها یک لوگوتایپ نسبتاً ساده دارند که به نام آنها یعنی”Yellow” نوشته شده است و در داخل یک شکل نگهدارنده ذوزنقه ای قرار دارد، اما زمینه نارنجی است. و این فقط یکی از این نوع بی نظمی هاست که همیشه هر بار که آن را می بینم مرا قلقلک می دهد.

یک شرکت جاده‌ای زرد نارنجی آشکار. در ژوئیه 2003 روی یک کامیون در میامی امضا کنید. (جو رادل/Getty Images)
لوگوی یک شرکت خدمات حمل و نقل به نام Yello . در ژوئیه 2003 روی یک کامیون در میامی (جو رادل/Getty Images)

 Translated From Source www.marketplace.org > Why Kia’s confusing new logo might actually be good for business

{  ترجمه توسط تیم تولید محتوای شرکت کی نگار  KNEGAR.com  }

5/5 - (6 امتیاز)
tagتگ:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: