لوگوی لوازم خانگی معروف IKEA

تاریخچه لوگوتایپ IKEA از زبان شرکت

نمای کلی تغییرات لوگوهای طراحی شده برای IKEA

لوگو ikea تاریخچه
لوگو ikea تاریخچه

IKEA امروزه یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای دنیاست و نشان بارز آن لوگوی آبی و زرد است. اما آرم (یا لوگوتایپ، یا نشان یا نماد) همیشه به این شکل نبوده است. از آنجا که درست مانند IKEA و کسب و کار آن، لوگو به طور مداوم در حال توسعه است. در اینجا به تکامل لوگو از سال 1943 تا 2018، زمانی که آخرین تغییرات انجام شد، نگاه می کنیم. پس ذره بین خود را بیرون بیاورید و برای داستان آرم IKEA، از ابتدا تا انتهای این مقاله، با ما همراه باشید!

نمای کلی برند IKEA

تأسیس:   1958

موسس: اینگوار کمپراد

موقعیت مرکز: Älmhult واقع در سوئد

وب سایت: ikea.com

ایکه‌آ (به سوئدی: IKEA) یک شرکت سوئدی و چند ملیتی میباشد. همانطور که میدانید این شرکت یکی از بزرگترین ها در زمینه فروش تخت خواب، میز و سایر لوازم خانگی اصلی و فرعی است.

بیایید با تعریف لوگو شروع کنیم: لوگوتایپ

IKEA

لوگوتایپ

لوگوتایپ شامل دو کلمه یونانی است: logos و typos . لوگوها اغلب به عنوان «کلمه» ترجمه می‌شوند، اما می‌تواند به معنای «اصل»، «استاندارد» و «منطق» نیز باشد. تایپ به معنای «تأثیر» مانند یک علامت گرافیکی، نشان یا نماد است.

یک عنصر گرافیکی است که بخشی از هویت بصری یک برند را تشکیل می دهد. یک برند یا علامت تجاری معمولاً شامل برداشت ها و نگرش هایی نسبت به شرکت نیز می شود که به معنای بیان آن است. علامت کلمه IKEA وجود دارد. این زمانی است که IKEA بدون بیضی و قاب لوگو تایپ، مانند سردر فروشگاه ها و پرچم ها استفاده می شود. هر کسی که حس پیشرفته‌تری برای تایپوگرافی داشته باشد متوجه خواهد شد که تفاوت جزئی بین لوگو و علامت کلمه وجود دارد.

زمان آزمایش اولیه

تکامل و تاریخچه لوگو اساساً به دنبال توسعه متنوع شرکت و تجارت آن است. اینگوار کامپراد برای اولین بار شرکتی به نام Handelsfirman IKEA را در ژوئیه 1943 به ثبت رساند. این تجارت مبتنی بر دستفروشی سنتی روستایی بود و نقش این نشان این بود که تأیید کند که شرکت می تواند قابل اعتماد باشد.

اولین علامت تجاری ثبت شده، 1943.
اولین علامت تجاری ثبت شده، 1943.

کسب و کار و لوگو رشد می کنند.

اینگوار پس از دوچرخه‌سواری با نمونه‌های محصول و فروش مستقیم به مشتریان، شاهد پیشرفت مشخصی در تجارت سفارش پستی خود بود که تا حدی به لطف ایده‌های انقلابی‌اش در مورد توزیع بود. این در لوگو منعکس شد. لهجه ای بر روی É ظاهر شد و نشان “Agunnaryd” و آدرس راه آهن Liatorp اضافه شد که نشان دهنده گسترش خاصی است.پیشنهاد کی نگار برای علاقمندان به مطالب طراحی لوگو: مطلبی تحت عنوان تاریخچه لوگو را در بخش دانشنامه طراحی لوگو مطالعه کنید.

رشد کسب و کار ایکیا
رشد کسب و کار ایکیا

ظاهراً این لهجه از نام تولیدکننده خودکار فرانسوی La Société Evergood الهام گرفته شده بود، که اینگوار کامپراد اکنون نماینده عمومی او بود. احتمالاً به همین دلیل است که «واردات-صادرات» به این کلمه اضافه شده است که اکنون به شکل فزاینده‌ای شبیه یک لوگوی گرافیکی به نظر می‌رسد و IKEA با حروف کج، با حروف کوچک و با لهجه نوشته شده است. این واقعیت که IKEA به این شکل نوشته شده است احتمالاً یکی از دلایلی است که از ابتدا مردم IKEA را به عنوان یک کلمه واحد می گفتند نه چهار حرف جداگانه.

ایده های جدید در دهه 1940 در لوگو نیز قابل مشاهده بود.
ایده های جدید در دهه 1940 در لوگو نیز قابل مشاهده بود.

تغییرات ترکیب لوگو ها و مشاغل

IKEA که ما امروز می شناسیم واقعاً در اوایل سال 1948 شروع به کار کرد. در حال حاضر اینگوار مبلمان را از طریق پست می فروخت، بنابراین کلمه “Möbelfirman” (شرکت مبلمان) به لوگو اضافه شد. آرم، مانند محدوده، برای چند سال متفاوت بود، اما اجزای آن تقریباً یکسان بودند. گاهی اوقات دو آرم مختلف به طور همزمان دیده می شد، یکی با حروف بزرگ (حروف بزرگ) و دیگری با حروف کوچک (حروف کوچک). گاهی اوقات مشاغل جانبی جدیدی مانند ‘Förlag’ (انتشار) وجود داشت و کلمات جدیدی در اطراف ikéa اضافه می شد. یک مطلب پیشنهادی از کی نگار درباره لوگوی برند کی اف سی یکی از بزرگترین فست فودهای محبوب امریکا در بخش دانشنامه طراحی لوگو منتشر شده است که میتواند برایتان جذاب باشد:معنی لوگوی KFC

لوگویی با عبارت: Möbelfirman IKEA، Agunnaryd به دورانی پایان داد که در طی آن لوگو اساساً فقط بر روی برگه‌ها، سربرگ‌ها، صورت‌حساب‌ها و برچسب‌های آدرس و همچنین اولین مطالب چاپ شده ظاهر می‌شد. و مقدار مواد چاپی به سرعت افزایش یافت.

مشاغل مختلف با نام مشابه
مشاغل مختلف با نام مشابه
تلاش برای شفاف سازی، دهه 1940.
تلاش برای شفاف سازی، دهه 1940.

بین سال‌های 1948 و 1952، ikéa-nytt منتشر شد، یک کاتالوگ سفارش‌دهنده و سلف چیزی که بعداً به کاتالوگ سالانه IKEA تبدیل شد. لوگو در طول این چهار سال بدون تغییر با حروف کج و کوچک باقی ماند.

پیشرو کاتالوگ IKEA، 1948-1952.
پیشرو کاتالوگ IKEA، 1948-1952.

نکته‌ای که در تمام لوگوهای این زمان و سال‌ها پس از آن مشترک بود این بود که با دست کشیده می‌شدند. مکاتبات بین IKEA و آژانس طراحی و چاپ Sandströms در Sundsvall از سال 1951 حفظ شده است. آنها اولین طرح های دستی را از چیزی که به لوگوی جدید IKEA تبدیل می شود، انجام دادند. این شامل یک ابر و نام شرکت با حروف بزرگ، همراه با Möbler (مبلمان) و Bosättning (راه اندازی یک خانه) بود و احتمالاً نشان می داد که شرکت می خواهد جاافتاده تر به نظر برسد. یک سال بعد، اینگوار کامپراد یک نازک کاری در Älmhult خرید.

IKEA با کمک چاپگرها در سال 1951 یک لوگو با چیزی شبیه ابر رعد و برق ایجاد کرد.
IKEA با کمک چاپگرها در سال 1951 یک لوگو با چیزی شبیه ابر رعد و برق ایجاد کرد.

دهه 1950

گروه کلمه “Kvalitetsgaranti” (ضمانت کیفیت) همراه با IKEA برای اولین بار در سال 1951 در ارتباط با اولین کاتالوگ مبلمان منزل ظاهر شد. مهر بی کیفیت بود، یک سال بعد ناپدید شد و دیگر هرگز دیده نشد. اما وعده ضمانت به خودی خود یکی از جنبه های اصلی IKEA و برندسازی آن بود. لوگوی جدید خودروسازی KIA

در سال 1952، رئیس افسانه ای تبلیغات، گیلیس لوندگرن، نسخه سندستروم را دوباره طراحی کرد و جنین لوگوی امروزی را تولید کرد. در این زمان، این شرکت مبلمان از چوب سخت می‌فروخت، نشانه‌ای با کیفیت که به رنگ لوگو منتقل شد. گروه کلمه اکنون به صورت مورب قرار داشت و فقط با حروف بزرگ نوشته می شد.

گاهی اوقات، Möbel-IKEA یک گروه واژه جدید، اغلب با یک ÄLMHULT اضافه می‌کرد، که در آن نازک کاری تازه به دست آمده به یک نمایشگاه تبدیل شده بود – و این خود یک پیشرفت مدرن بود. پایتخت ها اکنون اینجا بودند تا بمانند. هنگامی که اولین فروشگاه در سال 1958 در Älmhult (امروزه خانه موزه IKEA) ساخته شد، یکی از پیشرفت‌های جدید یک تصویر تلطیف شده از ساختمان در کنار نسخه‌های مختلف لوگو بود.

"ابر"، نسخه جدیدی است که توسط Gillis Lundgren در سال 1952 طراحی شد.
"ابر"، نسخه جدیدی است که توسط Gillis Lundgren در سال 1952 طراحی شد.
اولین کاتالوگ مبلمان منزل، 1951.
اولین کاتالوگ مبلمان منزل، 1951.
یکی از موارد اضافه شده، تصویرسازی گاه به گاه اولین فروشگاه بود.
یکی از موارد اضافه شده، تصویرسازی گاه به گاه اولین فروشگاه بود.
پیشرو لوگوی امروزی در دهه 1950 شروع به ظهور کرد.
پیشرو لوگوی امروزی در دهه 1950 شروع به ظهور کرد.

دهه 1960

اکنون یک طراح تولید حرفه ای به نام Gillis Nilsson برای برداشتن و استاندارد کردن لوگو منصوب شد. لهجه بالای E در سال 1962 حذف شد و فونت لوگو مجدداً با دست طراحی شد و به شکل‌های قابل تشخیص‌تری تغییر یافت. مورب افقی شد، IKEA داخل یک بیضی قرار گرفت و با نسخه های مختلف “Möbel” و “Älmhult” تکمیل شد. لوگو سیاه و سفید شد و با یک مستطیل قاب شد.

IKEA در حال گسترش بود، و زمانی که فروشگاه در Kungens Kurva در سال 1965 افتتاح شد، کلمات MÖBEL، IKEA و ÄLMHULT در زیر نشان ظاهر شد، که اکنون تقریباً همان لوگوی امروزی بود. البته نسخه اصلی با جوهر و قلم مو ساخته شده بود و حروف در IKEA با حروف داخلی بر اساس Futura فوق‌العاده پررنگ طراحی شده بودند. یک مطلب جالب از کی نگار: تاریخچه لوگوی مازراتی را ببینید.

لوگوی زمانی که IKEA Kungens Kurva در سال 1965 افتتاح شد.
لوگوی زمانی که IKEA Kungens Kurva در سال 1965 افتتاح شد.
این لهجه در سال 1962 ناپدید شد.
این لهجه در سال 1962 ناپدید شد.

دهه 1970 تا 1980

IKEA به شدت در اسکاندیناوی رشد کرد و چند سال پس از دهه 1970، اولین فروشگاه در قاره اروپا در سوئیس افتتاح شد. حال کلمات MÖBEL و ÄLMHULT نیز ناپدید شدند. نام بین المللی جدید IKEA به تنهایی در لوگو قرار داشت، به عنوان مثال در کاتالوگ سال 1977، جایی که علامت کلمه به خودی خود برای اولین بار ظاهر شد، مانند یک پلاک روزنامه. در دهه 1970 بازارهای بیشتری اضافه شد و آشفتگی گسترش چشمگیر نیز به برخی انحرافات گرافیکی منجر شد. به عنوان مثال، در آلمان، این لوگو با یک گوزن سوئدی عجیب و غریب ظاهر شد. در اتریش آنها حتی مجسمه یک گوزن را بیرون از فروشگاه ایستادند، در حالی که در ژاپن و کانادا از یک وایکینگ سبک استفاده کردند. در دانمارک، که تمام تلاش خود را کرد تا با سوئد مرتبط نباشد، در عوض از یک خرس عروسکی شاد برای تکمیل لوگو استفاده کردند.

IKEA قطعه ای از سوئد است که صادر می شود.
IKEA قطعه ای از سوئد است که صادر می شود.
کانادا و ایالات متحده از وایکینگ ها استفاده کردند.
کانادا و ایالات متحده از وایکینگ ها استفاده کردند.
آلمان و اتریش از گوزن استفاده می کردند
آلمان و اتریش از گوزن استفاده می کردند
از سوی دیگر، دانمارکی‌ها تصمیم گرفتند با یک خرس عروسکی «آرامش» ایجاد کنند.
از سوی دیگر، دانمارکی‌ها تصمیم گرفتند با یک خرس عروسکی «آرامش» ایجاد کنند.
ژاپن نیز وایکینگ ها را انتخاب کرد.
ژاپن نیز وایکینگ ها را انتخاب کرد.

اولین کتابچه راهنمای IKEA

با توجه به تخریب گسترده گرافیکی، در نهایت در دهه 1980 یک فرآیند تغییر ضروری معرفی شد. در حال حاضر، لوگوی سیاه و سفید IKEA نیز قرمز و سفید / آبی و زرد با اضافه شدن کاراکترهای مختلف بود. در سال 1984 اولین کتابچه راهنمای نمایه بصری واقعی مشاهده شد که به وضوح استفاده از IKEA را به عنوان “علامت تجاری” و IKEA را به عنوان “علامت کلمه” مشخص کرد. همچنین در همین زمان، علامت تجاری به ثبت رسید (®) که برای اولین بار از آن حمایت رسمی از حق چاپ داشت. اینجا: مقایسه لوگوتایپ و پیکتوگرام را بخوانید.

تا اینکه در سال 1984 IKEA یک علامت تجاری ثبت شد.
تا اینکه در سال 1984 IKEA یک علامت تجاری ثبت شد.

مهاجمان دهه 1990

شرکت کوچک مبلمان اسمالند IKEA به طور فزاینده ای جهانی می شد و کاتالوگ آن به زودی به یکی از پرفروش ترین آثار چاپی جهان تبدیل می شد. از سال 1991، فقط فروشگاه‌های آبی با علامت زرد IKEA روی نما ساخته شدند. نوعی لوگوی غول پیکر که از دور قابل مشاهده است – برندسازی با ابعاد غول پیکر، به معنای واقعی کلمه. نام روی کاتالوگ در لوگوی آبی و زرد و علامت کلمه در صفحه اول نیز دیده می شود. IKEA تبدیل به یک قطعه از سوئد شده بود، صادر شد. به طرز عجیبی، لوگوی قرمز و سفید سال ها در اسکاندیناوی نگهداری می شد. اما شکی وجود نداشت که این همان شرکت بود،

حتی اگر لوگو در نقاط مختلف جهان به رنگ های مختلف بود. خیلی ساده، برند قوی تر از یونیفرم بود.

تفاوت بین علامت کلمه و علامت تجاری را کشف کنید.
تفاوت بین علامت کلمه و علامت تجاری را کشف کنید.

لوگوی به روز شده 2018

قبل از آخرین به روز رسانی در سال 2018، لوگو از دهه 1980 اصلاح نشده بود. آخرین تغییرات برای بهبود خوانایی، و اطمینان از تشخیص و بازتولید رنگ ثابت در عصر دیجیتال جدید در نظر گرفته شده است. امروزه، همان لوگو باید روی صفحه نمایش موبایل به خوبی کار کند که روی یک فروشگاه یا کیسه کاغذی کار میکند.

قبل از آپدیت 2018.
قبل از آپدیت 2018.
پس از به روز رسانی 2018.
پس از به روز رسانی 2018.

بسیاری از برندهای بزرگ در طول زمان تغییرات گسترده ای در لوگوی خود ایجاد می کنند. گاهی اوقات آنها به چیزی کاملاً متفاوت روی می آورند و سر و صدای زیادی از آن ایجاد می کنند. اما IKEA اساساً از دهه 1960 همان بیان اساسی را در لوگوی خود داشته است. این به خوبی با نگرش کلی در IKEA مطابقت دارد – آهسته عجله کنید، هزینه ها را آگاه کنید و اصل را حفظ کنید. زیرا اگر یک وعده قوی و متمایز دارید، نیازی به ایجاد تغییرات مداوم نیست. کمتر کسی آن را بهتر از خود اینگوار کامپراد، بنیانگذار IKEA بیان کرده است. وقتی از او پرسیده شد، “پس IKEA واقعاً چه چیزی را نشان می دهد؟” در مصاحبه ای در سال 2014، پاسخ فوری او این بود:

“IKEA مخفف چیزهای خوب با قیمت های مناسب است.” و چه کسی می خواهد آن را تغییر دهد؟

 کدهای رنگ در طراحی لوگو KFC

رنگ هگز آبی: #0058ab
RGB: 0 88 171
CMYK: 100 49 0 33
پنتون: PMS 2935 C

رنگ هگز زرد: #fbd914
RGB: 251 217 20
CMYK: 0 14 92 2
پنتون: PMS 108 C

 

پاسخ به سوالات متداول درباره طراحی لوگوی IKEA

لوگوی شرکت IKEA با نام آن نشان داده می شود که مخفف Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd است. دو کلمه اول نشان دهنده نام و نام خانوادگی مؤسس آن است، سوم و چهارم – محل زندگی او در کودکی. ترکیب زرد و آبی ادای احترام به طرح رنگ پرچم سوئد است زیرا این گروه تجاری در ابتدا در آن کشور مستقر بود.

تعداد کمی می دانند، اما IKEA لوگوی خود را در سال 2019 تغییر داد تا نام خود را در رسانه های فیزیکی و دیجیتالی راحت تر خوانده شود. طراحان فضای حروف “A” را کمی افزایش دادند، فاصله بین خطوط افقی “E” را افزایش دادند، فاصله حروف را کاهش دادند و علامت علامت تجاری ثبت شده را به گوشه سمت راست بالا در کنار کلمه منتقل کردند.

فونت مورد استفاده برای طراحی لوگوی گروه تجاری Ikea Sans نام دارد. این برای استفاده فردی ایجاد شده است و بر اساس Futura است. این یک گروتسک جسورانه با ضخامت خط متضاد است.

منبع این مقاله: ikeamuseum.com

ترجمه و ویرایش: KNEGAR.com

 
5/5 - (7 امتیاز)
tagتگ:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: