نکات طلایی طراحی لوگوی محصول در بسته بندی نوشیدنی

1 دیدگاه

امروزه طرح و نقش تصاویر روی بسته بندی ها را میتوان به یک کاتالیزور برای تصور و یا درک بهتر محتویات داخل بسته تشبیه نمود. مواردی همچون لوگو، طرح ها و تصاویر بهمراه فرم، ساختار و رنگ در به تصویر کشیدن هویت بصری آن بسته نقش مهمی را ایفا میکنند و باعث کامل شدن طرح بسته میشوند.
لوگو بعنوان یک بخش بسیار مهم هویت ساز در بسته بندی از عناصر اصلی در امکان شناسایی محصول توسط خریدار است. آگاهی از روش برخورد با طراحی لوگو و خصوصیاتی که در مورد هر محصول باید بررسی شود میتواند موجب شود تا این برقراری ارتباط و شناسایی توسط مخاطب با سهولت بیشتری انجام شده و محصول با سرعت بالاتری با مخاطب ارتباط برقرار کند.

طراحی لوگوی لیبل نوشیدنی
طراحی لوگوی لیبل نوشیدنی

 

معرفی و اهمیت لوگو در تجارت

عاقبت دیر یا زود همه طراحان بسته بندی با مفهومی به نام لوگو سر و کار خواهند داشت

لوگوتایپ نام خاصی برای یک کالا و یا نام شرکت تولیدی است و یا گاهی تنها یک نوشته صرف و حتی گاهی فاقد معناست که با طرحی خاص و متفاوت ارائه شده تا در ذهن مخاطب اثر گذاشته و در خاطر وی باقی بماند. در اکثر قریب به اتفاق بسته ها پس از دیده شدن کلیت بسته در یک نگاه کلی و سریع اولین چیزی که توسط مخاطب دیده میشود لوگوی محصول یا نام آن است.

نام و لوگوی محصول به مرور زمان و با حفظ خوشنامی و کیفیت محصول و ارائه خدمات مناسب تبدیل به اعتبار و شناسنامه کالا میشود. اعتباری که در طول زمان کسب میشود در مواردی شاید بتوان گفت یکی از مهمترین پیامهای بسته بندی انتقال این اعتبار به مخاطب است. شما میتوانید با مطالعه در سایت شرکت کی نگار و در بخش دانشنامه طراحی لوگو، اطلاعات متنوع و مفیدی درباره اهمیت لوگو و همچنین نکاتی درمورد طراحی آن بدست بیاورید.

لوگو جزو ارزشمندترین سرمایه های یک شرکت است. یک شرکت یا تولید کننده ممکن است محصولاتش را ارتقا بخشد، ماشین آلات و کارخانه اش را عوض کند، نوع و شیوه حضورش را در بازار تغییر دهد. اما در اکثر موارد نام و لوگوی قدیمی همچنان ثابت میماند تا اعتباری که سالها با تلاش فراوان برای یک تولید کننده به دست آمده را به مشتریانش نشان دهد.

در مواردی هم که این لوگو نیازمند تغییر است این به روز رسانی و اصلاحات با احتیاط کامل و تبلیغات گسترده همراه است. با توجه به وظیفه سنگینی که لوگوی یک محصول در معرفی و شناساندن کالا به مخاطب دارد از همان ابتدای برنامه ریزی برای تولید باید با توجه ویژه ای در خصوص لوگوی محصول تصمیم گرفت و همانطور که نام تجاری یک محصول عامل بسیار مهمی در موفقیت آن است شکلی هم که این نام را بیان می کند اهمیت ویژه دارد. پیشنهاد میکنیم  این مقاله: اعتباری که لوگو به برند میدهد را حتماً مطالعه نمایید…

طراحی بسته بندی
نقش طرح لوگو در بسته بندی محصول

 

طراحی لوگو در بسته بندی

طراحی لوگو تایپ تخصصی مجزا است و از تمام قواعد طراحی یک آرم تصویری یا نوشتاری مانند سادگی در اجزاء ،انسجام کلی، کنتراست، متفاوت بودن با سایر طرح ها و بسیاری خصوصیات دیگر پیروی می کند ولی طراحی لوگوتایپ برای یک بسته بندی بخصوص بسته بندی کالایی مانند نوشیدنی ها از جنبه هایی با یک آدم عادی یا کاربردی غیر مصرفی مانند آرم یا لوگوی یک سازمان یا یک لوگوی شخصی متفاوت است.

شاید بتوان در طراحی یک آرم نوشتاری شخصی از پیچیدگی ها و ابهاماتی در طراحی استفاده کرد اما لوگوی بسته بندی یک نوشیدنی که قرار است در قفسه فروشگاه در کنار سایر رقبا قرار گیرد اگر به وضوح حتی برای افراد کم سواد قابل خواندن نباشد، لوگوی موفقی نخواهد بود و به احتمال زیاد در رقابت شدید کالاها از دید خریدار حذف خواهد شد.

البته این موضوع در مورد نوشیدنی هایی که حکم کالاهای ضروری را پیدا می کنند مانند شیر جدی تر است. شاید در مورد یک نوشیدنی انرژی زا که هم یک کالای ضروری نیست و اهم مصرف کننده آن عموماً جوانان و قشر پر شور و حرارت اجتماع هستند استفاده از اشکال دور از ذهن و کمتر آشنا برای ایجاد تمایز و جذابیت بتواند مؤثر باشد اما در خصوص بسته بندی شیر که یکی از لبنيات اصلی برای مصرف کنندگان است و حتی در برخی از موارد خریداران آن افرادی با سنین بالای ٤٠ سال هستند (تعیین این موضوع بستگی به خصوصیات محصول و خلاصه گزارش طراحی دارد) امکان بهره گیری از چنین خلاقیت هایی محدودتر است و حتی با کمی بی دقتی ممکن است با دشوار خوانده شدن لوگوی محصول اعتماد خریدار نسبت به آن سلب شود. پیشنهاد کی نگار :چرا طراحی لوگو برای برندهای تجاری مهم است؟

طراحی لوگو و تایپوگرافی روغن موتور
طراحی لوگو لاتین روغن موتور توسط کی نگار
طراحی لوگو دانشگاه
طراحی لوگو دانشکده هنر توسط کی نگار

 

هماهنگی همه جوانب بسته بندی

همه عناصر درونی و بیرونی یک کالا باید با هم هماهنگ باشند. بسته بندی و آن چه از نوشته و تصاویر بر روی آن است نیز شامل همین اصل است.

شکل و حالت نوشته باید با ماهیت کالا تطابق داشته باشد. به این مفهوم که برای مثال در مورد یک نوشابه انرژی زا همانطور که ماهیت نوشیدنی متفاوت از یک شیر کم چوب است، لوگوی نوشابه انرژی را نیز کاملاً نسبت به لوگوی شیر ماهیتی متفاوت دارد مخاطب از ديدن یک بسته بندی نوشابه انرژی زا مانند هایپ  توقع قدرت سر زندگی و نشاط و ایستادگی را دارد که در همین مثال نوشابه هایپ با استفاده از فونتهای ضخیم بدون سریف، عمودی و ایتالیک با رنگ سرمه ای در برابر پس زمینه ی نقره ای رنگ حال و هوایی از قدرت و آهنین بودن را روی بسته ایجاد کرده و بدون زیاده گویی مفهوم و محتوی خود را به مخاطب منتقل می.کند در حالی که توقعی که از لوگوی یک شیر کم چرب وجود دارد پاکی، سلامتی و طبیعی بودن است و تفاوتهای بسیاری با نوشابه انرژی را دارد.

هماهنگی بین لوگو تایپ تصویر سازی کلیت بسته بندی و ماهیت محصول باعث جلب اعتماد مخاطب می شود. در حقیقت در صورت وجود چنین ارتباط و وحدتی، بسته بندی شخصیتی را که خریدار از آن توقع دارد را برآورده خواهد کرد و احتمال اعتماد مشتری به چنین بسته بندی هایی بیشتر از بسته هایی با شرایط معکوس است. عناصری در طراحی مثل رنگ بسته، طرح روی آن و حتی جنس بسته بر خوانا بودن و گیراتر بودن لوگو اثر گذار است.

برای تأثیرگذاری و تشکیل هویت بصری بوسیله ی لوگو از تکنیکها و روشهای مختلفی بهره می گیرند. البته نحوه بکارگیری تکنیک ها به نوع محصول و نوع بسته بندی آن وابسته است برای مثال در بسته های نوشیدنی مانند آب میوه معمولی که در مصرف کننده نسبتاً عام تری دارد، استفاده از لوگو در حالتی بزرگ، در نیمه بالای ،کادر پر کنتر است با زاویه ٤٥ درجه و بهره گیری از افکتهای نور و سایه در پشت لوگو موجب میشود تا محصول در قفسه هویتی سوپر مارکتی پیدا کرده و حس رقابتی بودن محصول را بیشتر تداعی کند.این مطلب شاید برایتان جالب و مفید باشد: 9 قانون ضروری طراحی لوگو .

در حالی که اگر همین آبمیوه تبدیلی به بسته بندی آبمیوه ارگانیک شود که مخاطبان آن افرادی نگران سلامتی و در عین حال با تفکری متمایز و سطح زندگی بالاتر از عموم اجتماع باشند و یا اگر با بسته بندی یک قهوه سرو کار داشته باشیم استفاده از لوگویی آرام تر و متشخص تر با حروف سریف دار و شاید کوچکتر در قسمت پایین بسته احساس تفاخر را در بسته بیشتر کرده و محصول را کالایی گران بها و خاص معرفی میکند.

طراحی و چاپ لیبل - طراحی بسته بندی نوشیدنی مالت فرِش - بسته بندی نوشابه
طراحی و چاپ لیبل – طراحی بسته بندی نوشیدنی مالت فرِش – بسته بندی نوشابه

 

شرایط غیرقابل تغییر بودن لوگوی شرکت

به طور عمده طراح بسته بندی با لوگوی شرکتی سر و کار دارد که از قبل طراحی شده و امکان ایجاد تغییرات در خود لوگو وجود ندارد در چنین شرایطی طراح برای ایجاد کنتراست و جلب توجه لوگو، از عواملی مانند سایه دار کردن استفاده از هاله در اطراف لوگو یا بسیاری از روشهای دیگر بهره می گیرد.

امکان این وجود دارد که در طول دوره تولید یک محصول طرح بسته به علت تنوع تولید و یا نیازهای بازار عوض شود ولی احتمال تغییر در لوگو کمتر پیش می آید به همین علت در زمان طراحی لوگوی برخی از نوشیدنیها طراحان پس زمینه ثابتی برای لوگو در نظر میگیرند که این پس زمینه بعنوان قسمتی از لوگو علاوه بر اینکه تبدیل به شخصیت لوگوی محصول میشود به لوگو کمک می کند تا در طرحهای مختلف بسته بندی کمتر تحت تأثير عواملی مثل رنگ یا تصاویر پشت لوگو قرار گرفته و جذاب تر به نظر رسد.

برای مثال می توان به بسته بندی آبمیوه هایی که در شکل  آورده شده اند برای نمونه و بسیاری دیگر اشاره کرد.

نقش زبان در طراحی لوگو

در طراحی های بسته بندی یک نوشیدنی عمدتاً به علت امکان صادراتی بودن محصول و یا حتی صرفاً جهت ایجاد این ذهنیت که کالای فوق یک محصول صادراتی است و تلاش در جهت انتقال این مفهوم که محصول از کیفیت بالایی برخوردار است لوگوی محصول را به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی میکنند. به علت تفاوتهای حروف فارسی با حروف انگلیسی بسیاری از طراحان در این خصوص دچار مشکل می شوند و نهایتاً پس از طراحی یکی از دو زبان لوگو زبان دیگر را با استفاده از فونتهای موجود در نرم افزار طراحی کنند.

مانند لوگوی محصولات تکدانه که لوگوی آن طراحی شده ولی لوگوی فارسی نیز بوسیله یک فونت نرم افزاری در روی بسته ها قرار می گیرد یا لوگوی محصولات میهن که ابتدا به صورت فارسی وارد شده و نهایتاً فونتی انگلیسی که سعی شده حال و هوایی نزدیک به لوگوی فارسی بیابد و تحت عنوان نوشته انگلیسی بر روی بسته ها قرارمیگیرد. استفاده از این روش به علت اینکه هویت اصلی مربوط به آن لوگو را زیر سوال میبرد چندان مورد تأیید نیست.

چگونگی طراحی لوگو در دو زبان

اینکه چگونه یک لوگو به دو زبان طراحی شود بیشتر در بحث طراحی آرم می گنجد تا طراحی بسته بندی. ولی به طور خلاصه میتوان به موارد زیر توجه کرد عملکرد و ساختارهای حروف لاتین و یافارسی از جهاتی متفاوتند. تفاوتهایی مانند کشیدگی خطوط فارسی و منفصل بودن حروف انگلیسی امکان کشیدن حروف فارسی وجود نقطه در حروف فارسی که از لحاظ بصری نقش مهمی ایفا میکنند و این نقش در حروف انگلیسی بسیار کمرنگ است.

شباهت فرمها در حروف انگلیسی و حالت واحد واحد داشتن آنها که این حالت در عمده حرف های فارسی جنبه تناسب دارد تا شباهت اختلاف تعداد خطوط کرسی در خط فارسی با انگلیسی و این امکان که میتوان خطوط انگلیسی را در یک واحد مستطیلی قرار داد و بر عکس آن زوائد فراوان در حروف فارسی که انجام چنین عملی را دشوار می کند و حتی حرکت چپ به راست حروف انگلیسی و راست به چپ فارسی از عواملی هستند که همگی موجب میشوند تا تقلید صرف از یک طراحی و یا استفاده ناآگاهانه و ناشیانه از خصوصیات یک خط موجب ناخوانایی و در پی آن عدم موفقیت یک لوگو شود. طراحی لوگو نوشتاری دوزبانه را نیز مطالعه کنید.

آگاهی از نقاط قوت و ضعف خطوط فارسی و انگلیسی و بر قرارای هماهنگی مابین آنها به صورتی که موجب شود تا خوانایی یک لوگو دچار اشکال نشود میتواند به طراحی یک لوگو به دو زبان کمک کند.

منبع تصویر: worldbranddesign.com

روش و پیشنهاد

یکی از روشهای پیشنهادی در این خصوص این است که پس از طراحی یک لوگو به یکی از دو زبان که انتخاب آن بستگی به تسلط طراح بر حروف آن زبان حال و هوای محصول و لوگوی طراحی شده و حروف استفاده شده در اسم دارد، بخش هایی از لوگوی طراحی شاده به عنوان واحد پایه   انتخاب میشود و سپس بر اساس زاویه ها، منحنی ها، خطوط کرسی و ضخامتها لوگوی دیگر طراحی میشود.
این مفهوم الزاماً به معنی استفاده و تقلید از واحد حروف یک کلمه در یک زبان به جای حروف و کلمات زبان دیگر نیست و در این خصوص خوانایی زیبایی و حال و هوای کلی که در بریف محصول مد نظر بوده را باید مورد توجه قرار داد.
در طراحی یک لوگو به دو زبان نکته ای وجود دارد  که میبایست مدنظر قرار داد داشت گاهی میتوان از شباهت های ظاهری که بین حروف کوچک یا بزرگ انگلیسی و حروف فارسی وجود دارد استفاده کرد. استفاده از حروف اول بزرگ انگلیسی علاوه بر اینکه به عنوان یک قاعده در زبان انگلیسی مد نظر گرفته می شود ضمناً تنوع فرمی و حرکت بصری بیشتری را نیز در طرح لگو ایجاد می کند البته تجربه ثابت کرده که در حروف لاتین خوانایی حروف بزرگ (کاپیتال) کمتر از حروف کوچک لاتین است. صفحه طراحی لوگو نوشتاری انگلیسی را ببینید.

 

محل لوگو در بسته بندی

در مورد محل و جهت قرارگیری لوگو در بسته های نوشیدنی پس از بررسی بیش از ۲۷۰۰ طرح بسته بندی میتوان چنین ادعا کرد که محل قرارگیری لوگو در نزدیک به ۹۰ درصد بسته های نوشیدنی در نیمه بالایی بسته بندی یا لیبل قرار دارد که از مهمترین علل آن میتوان به راحتی دیده شدن لوگو محصول در قفسه ها و پوشانده نشدن لوگوی محصول با لبه بر آمده قفسه هاست. به علاوه زمانی که خریدار بسته را در دست گرفته انگشتان دست او موجب پوشانده شدن لوگویی که در پایین بسته قرار گرفته می شود، به همین علت لوگو در بالای بسته پاسخ کاربرد بهتری داشته است. علاوه بر این در حدود ۳۰ درصد بسته ها عنوان محتوی محصول (مانند آب پرتقال) به نیمه پایینی بسته انتقال یافته ولی لوگوی بسته همچنان در قسمت بالایی قرار دارد.
در برخی از طراحی های بسته بندی طراح بر اساس هویت محصول می تواند لوگو را به صورت افقی عمودی یا مورب همان طرح قرار می دهد البته در تصمیم گیری برای این موضوع باید به شکل کلی ظرف و ماهیت محصول نیز توجه کرد. برای مثال در قوطی فلزی کن هر نوشابه های انرژی زا و برخی آبمیوه ها قرارگیری عمودی لوگو علاوه بر اینکه با فرم ظرف هماهنگی بیشتری ایجاد میکند، موجب میشود تا لوگوی بزرگتر بر روی بسته قرار گرفته و در رقابت سوپر مارکتی نیز موفق تر عمل کند.

به علاوه این حالت احساسی از قدرت و ایستایی را در ذهن بیننده القا یکند که با ماهیت محصولی مانند نوشابه انرژی زا نیزسازگارتر است با این حال بر اساس بررسیهایی که در مطالعات فوق انجام شد تقریباً در ۵۰ درصد مواقع لوگو حالتی افقی در ۳۰ درصد مورب و تنها در ۲۰ درصد موارد لگو به طور عمودی جانمایی شده بود. ممکن است لوگوی عمودی حالتی جذاب داشته باشد ولی به علت دشواری در خوانده شدن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدن این صفحه ممکن است برای شما جذاب باشد: ضرورت متن تبلیغاتی در طراحی لوگو

طرح های لوگو در بسته بندی نوشیدنی ها
طرح های لوگو در بسته بندی نوشیدنی ها (منبع تصویر: www.architecturaldigest.com )

 

خوانایی در لوگوهای روی بسته بندی

لوگوی مورب خوانایی بهتری نسبت به لوگوهای عمودی دارد و در عین حال در ایجاد حالت هیجان و جلب توجه و القای حس هیجان و نشاط در ذهن خریدار تأثیر گذار است و ضمناً این خطوط مورب در تقابل با نحوه قرارگیری عمودی افقی بسته ها در ویترین است و باعث ایجاد کنتراست در قفسه خواهد شد و نسبت به سایرین ایجاد تمایز بیشتری می کند.

نهايتاً لوگوی افقی به علت قرارگیری در جهت چشم و شیوه خوانده شدن معمول رواج بیشتری نسبت به سایرین دارد. البته آنچه تعیین کننده اصلی در این انتخاب است ویژگی محصول و خریداران آن است آگاهی از این نکات این امکان را به طراح میدهد تا با سازماندهی دقیق طرح از روشهایی استفاده کند که سایرین کمتر به سراغ آن رفته اند و در نتیجه با این عمل تمایزی واضح را میان محصولات ایجاد کند، اما انجام این نکته نیازمند تسلط کامل طراح به اصول طراحی دارد. در مواقعی غیر از این، بهتر است تنها از روش های معمول پیروی کند.
در مواردی که لوگو به صورت عمودی یا مورب در بسته قرار میگیرد حروف لاتین باید از پایین به بالا خوانده شود و اگر حروف فارسی باشد از بالا به پایین خوانده شود.
در شکل (۲) نمونه های از قرارگیری عمودی افقی و مورب لوگو دیده میشود. تاریخچه طراحی لوگو شرکت کوکاکولا را بخوانید.

جایگیری لوگو در بسته بندی ها

نکته دیگر در خصوص جای گیری لوگو و حتی سایر عناصر بسته بندی نوشیدنی این نکته است که در اکثر غریب به اتفاق موارد، از تقسیم بندی نسبت صفحه و حروف به صورت ایستا پرهیز شده و عموماً نسبتهای عددی به کار رفته نسبتهای گنگ ،است. نسبتهایی مانند ۳/۱ ۳/۲۰، ۵/۰۵/۱۲، ۴/۳ و … همه نسبتهای بسیار رایج و پر کاربردی هستند که برای مثال نسبت طول به عرض لوگو نسبت لوگو به عرض بسته محل جانمایی لوگو با درنظر داشتن ارتفاع بسته و… را تشکیل میدهند.

حتی در مواردی هم که به اصطلاح لوگو یا عنصری در وسط بسته قرار گرفته این نقطه وسط نسبت به وسط فیزیکی بسته اندکی بالاتر است. علیرغم اینکه این تقسیم بندی ها در دوره هنر کلاسیک رایج شدند ولی با این حال حتی در آثار مدرن بسته بندی هم قابل ردیابی هستند. در بسته بندی نوشیدنی ها استفاده از حروف بدون سریف و حروف حالت دستنویس به علت ایجاد حالت خودمانی و مهیج تر بیشتر دیده میشود علاوه بر اینکه این گونه حروف از فاصله دورتر هم راحت تر خوانده شده و در چاپ در ابعاد کوچک هم کمتر احتمال از دست دادن جزئیات را دارند.

اینکه این حروف به صورت ضخیم مورد استفاده قرار میگیرند و یا به صورت نازک بیشتر بستگی به تصمیم طراح و جزئیات بريف ارائه شده توسط تیم بازاریابی دارد ولی در اکثر نوشیدنیهایی که مصرف عام تر و رقابت شدیدتری در سوپر مارکتها دارند استفاده از حروف بولد رایج تر است.
حروف سریف دار چه به صورت ضخیم و چه به صورت نازک تشخص و رسمیت بیشتری به کالا داده و کالا را در طبقه مصرف کنندگان خاص تری قرار میدهد استفاده از این فونتها در لوگو محصول را مرغوبتر و متمایزتر و البته گران تر به مخاطب معرفی می کند، حتی اگر در نوشیدنیهایی مانند آبمیوه مورد استفاده قرار گیرد این احساس منتقل می شود که محصول از مرغوبیت بیشتر و قیمت بالاتری برخوردار است. راهنمای انتخاب بهترین فونت طراحی لوگو را نیز مطالعه بفرمایید.

استفاده از این نوع فونت در ماءالشعیرها و نوشیدنیهای گرانقیمت رایج تر است تا به نوعی اصالت ارزشمندی قیمت و کیفیت محصول را به مخاطب منتقل كند. البته حروف مورد استفاده در ماء الشعيرها نسبت به نوشیدنیهای گرانقیمت دیگر ضخیم تر و حال و هوای قدیمی تری دارد. هر چقدر لوگوها ،ساده تر نازک تر و رسمی تر شده و در فضای ساده تری مورد استفاده قرار گیرند این احساس تشخص و گران بودن نیز در نوشیدنی بیشتر به مخاطب منتقل می شود.

اگر حال و هوای متفاوتی را که برای لوگوی یک نوشیدنی در مقایسه با نوشیدنی دیگر انتخاب شده را با کاربرد متفاوت آنها در نظر بگیریم میتوان چنین ادعا کرد که خط زبان بصری است یعنی اگر اصول و قراردادهای خط که موجب خواندن آن می شود با عناصر و نیروهای بصری در آمیزدتوانایی این را دارد که بیننده را به بار معنایی خاصی برساند.

لوگوی بسته بندی در چاپ

با توجه به خصوصیات چاپی و امکانات و محدودیت های چاپ های مختلف بهتر است لوگوی شرکتها ضخیم، واضح، ساده با حداقل رنگ های ممکن و در حد امکان بزرگ باشد تا چاپ آنها بدون به وجود آمدن خطاهای رجیستری ممکن باشد و مشکلاتی مانند عدم خوانایی پس از چاپ به علت چاقی ترام به وجود نباید.

نمونه ای از این وضعیت را میتوانید در شکل (۳) مشاهده کنید. بهتر است قبل از نهایی شدن طرح ها نحوه دیده شدن لوگو در ويترين سوبر ماركت ها با ساختن ماکت هایی از بسته بندی نوشیدنی بررسی شود تا بعداً فروش محصول دچار مشکل نشود. قرار دادن لوگو در مرکز یک دایره یا بیضی خطی ممکن است باعث بروز اشکالاتی در چاپ شود اگر در رجیستری اندکی اشکال ایجاد شود این ایراد بلافاصله عیان خواهد شد. برای رفع این عیب اگر خط دور آرم همرنگ با خود آرم باشد میتوان از این مشکل جلوگیری کرد. نمونه شبیه سازی شده این وضعیت در شکل (٤) قابل مشاهده است.

سایر موارد تزئینی در بسته بندی نوشیدنی ها

در بسته بندی نوشیدنی ها به علت اینکه نوع بسته بندی وابسته به نوع خطوط پرکن نوشیدنی است امکان ایجاد برخی از افکت های ویژه مانند برجسته کاری طلاکوب و …  برای ایجاد توجه بیش از پیش در مورد لوگو با محدودیت هایی همراه است. امکان برجسته کردن لوگو در بسته بندی هایی که چندلایه هستند مانند تتراپک یا کامبی بلاک با درنظر داشتن محدودیت هایی درساختار بسته ها و خطوط پرکن امکان پذیر نیست.

در مواردی بسته به نوع چاپ و انتخابی برای بسته ها میتوان از کاغذهای متالیک نقره ای یا طلایی استفاده کرد ولی این تأثیر در کل بسته قابل رؤیت خواهد بود و در صورت استفاده نابجا از رنگها کدر خواهند شد. امکان استفاده از مرکب های طلایی و نقره ای نیز به علت مسایل بهداشتی و وجود فلز در این مرکب ها میسر نیست. مطلب پیشنهای: چند نکته فوق العاده در طراحی لوگو شرکت

در مورد قوطی های فلزی کن تا کنون چنین امکانی وجود نداشت؛ اما اخیراً روشهایی جهت برجسته کاری بر روی قوطی های کن توسط شرکت رکسم فراهم شده که موجب برقراری ارتباط بهتر بین مصرف کننده، قوطی و طرح می شود. امکان برجسته کاری در مرحله ساخت شیشه در مورد بطری های شیشه ای نیز وجود دارد علاوه بر اینکه در این بطریها میتوان از سندبلاست هم برای ایجاد تمایز آرم استفاده کرد.

در بطری های PET  امکان برجسته کردن آرم در قالب بطری وجود دارد ولی بر روى ليبلها مخصوصاً آنهایی که به صورت شرینک لیبل نصب میشوند امکان این عمل وجود ندارد و یا از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد بود اما میتوان از رنگهای طلایی یا نقره ای بر روی لیبل های به خصوص لیبل های کاغذی بهره برد.

بسته بندی های نوشیدنی خارجی
بسته بندی های نوشیدنی خارجی (منبع تصویر: www.uschamberfoundation.org)

در پاره ای از موارد در پکیجینگ، لوگوی کالا با تصویری ترکیب میشود(این تصویر در برخی از موارد یک شخصیت مستقل و کاملا شکل یافته است که از هویتی آشکار برخوردار است و خود به عنوان یکی از عومل شناسایی محصول میباشد که به ناممسکات هم شناخته شده است مانند گاو روزانه و یا  بعنوان قسمتی از آرم که با نوشته ترکیب میشود و تنها به صورت مكمل لوگو در کنار آن قرار می گیرد) وجود این تصاویر در کنار لوگو موجب میشود تا شناسایی محصول سریع تر توسط بیننده ممکن شود.

بدین معنی که اشکال سریع تر از نوشته ها توسط خریدار شناسایی میشوند در خصوص نام های کوتاه مانند شادلی” تفاوت اندکی بین شناسایی یک نوشته و تصویر وجود دارد اما زمانی که نام طولانی تر میشود شناسایی اسم نیازمند زمانی بیشتر شده و استفاده از تصاویر گرافیکی در لوگو میتواند به شناسایی محصول کمک کند. البته اگر استفاده از این تصاویر به صورت هوشمندانه صورت گیرد میتواند در شکل گیری هویت محصول نقش مؤثری داشته و کمک کند تا محصول هر چه عمیق تر در خاطر خریدار باقی بماند.

 نتیجه گیری:

برای طراحی لوگو باید به عناصر محیطی، ویژگی های محصول مخاطب واهداف تولید کننده در زمینه تولید تا صادرات توجه کافی کرد تا با استفاده از اصول وضوابط رایج بتوان به یک لوگوی مناسب و قوی برای بسته بندی های نوشیدنی دست یافت.

5/5 - (5 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: