شناخت نمادهای هندسی در طراحی لوگو

طراحی لوگو ترکیبی از اشکال و حروف است که می تواند مفهومی ارزشمند از نوع عملکرد و فعالیت یک مجموعه را به مخاطبان القا نماید. دانش طراحی لوگو تنها به علوم گرافیک خلاصه نمی شود و شناخت معانی تصاویر و رنگ شناسی از مهم ترین موضوعاتی است که در زمان طراحی لوگو باید مورد توجه طراحان قرار گیرد. استفاده از اشکال هندسی ساده ترین نوع ورود تصاویر به طراحی لوگو به شما می رود اما این که از چه تصاویر و اشکال هندسی برای این کار استفاده شود به طور کامل وابسته به شناخت مفهوم و معانی نماد های هندسی در طراحی لوگو است.

هنگامی که طراحان بتوانند با این مفاهیم آشنایی کامل پیدا کنند می تواند به درستی تصمیم گیری نمایند که لوگوی مورد نظرشان از چه اشکالی تشکیل شده باشد. این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند طراحی لوگو را هم راستا با شعار سازمانی خود پیش ببرند. در ادامه مروری خواهیم داشت بر مفهوم هر یک از اشکال هندسی که در طراحی لوگو استفاده می شوند. این اشکال می توانند بسیار گسترده و حتی ترکیب از چند شکل هندسی باشند. حتی به تعبیری می توان بیان کرد که حروف مورد استفاده در زبان های گوناگون تلفیقی از تمام اشکال هندسی با مفاهیم و معانی مشخصی و جذابی هستند.

شناخت نمادهای هندسی در طراحی لوگو
شناخت نمادهای هندسی در طراحی لوگو

معانی هر یک از اشکال هندسی در طراحی لوگو

امروزه استفاده از نماد های هندسی در طراحی لوگو امری طبیعی به شمار می آید. از دیر باز و حتی پیش از اختراع زبان بشر برای انتقال مفاهیم مورد نظر خود از اشکال و نشانه ها استفاده می نمود. حک کردن تصاویر گوناگون بر دیواره غارها و مواردی از این قبیل شاهدی بر اهمیت آشنایی با مفهوم تصاویر است. مثلث، دایره و مربع از جمله مهم ترین اشکال هندسی هستند که استفاده از آن ها در طراحی لوگو می تواند در انتقال مفاهیم به مخاطبان تاثیری شگرف داشته باشند. برخی از این معانی در بطن اشکال هندسی مورد استفاده در طراحی لوگو نهفته است و مخاطبان تنها با دیدن آن ها و بدون آگاهی از معنای مربوطه می توانند پیام موجود در شکل را استنباط نماید.

طراحی لوگو با استفاده از شکل هندسی مثلث

مثلث را می توان به عنوان یکی از رایج ترین نماد های هندسی در طراحی لوگو دانست. مثلث دارای مفاهیم متفاوتی است مهم ترین آن ها حس تهاجمی آن است. نوک تیز مثلث یاد آور نیزه ها در دوران پیشین بوده و احساس تهاجم و قدرت را به بیننده منتقل می کنند.  از رویکردی دیگر می توان مثلث را نمادی برای شادی و سرزندگی تعبیر نمود زیرا در مفاهیم دینی مختلف این نماد نمایان گر آب و نشانه حیات بوده است. به همین سبب در استفاده از مثلث در طراحی لوگو می توان این مفاهیم را به مفهوم اصلی کار مرتبط دانست.

به بیان دیگر برخی از منابع ذکر کرده اند که مثلث می تواند نمادی از تلفیق خورشید و آب و گندم باشد. تلفیقی که می تواند نمایان گر حس زندگی در اجتماع باشد. حتی گاهی آن را می توان به عنوان نمادی از باروری نشان داد. به همین دلایل است که مفهوم مثلث در جایی که موضوع جنسیت مطرح باشد نشان دهنده جنس مونث و باروری بوده و در مقابل جنس مذکر قرار داده می شود.

طراحی لوگو شکل هندسی مثلث
طراحی لوگو با استفاده از شکل هندسی مثلث

اگر بخواهیم جزئی تر به موضوع بپردازیم هر یک از انواع مثلث نیز دارای معانی مختلفی هستند به عنوان مثال استفاده از مثلث قائم الزاویه نشانه آب بوده در حالی که مثلث مختلف الاضلاع نمادی از هوا است. اگرچه هر یک از آن ها می تواند نشان دهنده زندگی باشد اما به تنهایی معنای متفاوتی دارند. هنگامی که در طراحی لوگو قصد استفاده از مثلث متساوی الاضلاع را دارید به این مفهوم است که می خواهید قدرت و استحکام را به مخاطب انتقال دهید.

طراحی لوگو با استفاده از شکل هندسی دایره

در خصوص استفاده از دایره در طراحی لوگو مهم ترین مفهوم حرکت دورانی دایره است. این حرکت می تواند در برخی شرایط یاد آورد چرخش زمین و گذر زمان باشد. حرکتی که نقطه آغاز و پایان مشخصی ندارند و نمایان گر یک مفهوم ابدی و همیشگی است. به همین سبب هنگامی که مفهوم کار شما یک فرایند محرک نا متناهی باشند می باشد می توانید دایره را وارد طراحی لوگو نمایید. حتی می توان از مفهوم دایره برای نمایش آسمان نیز بهره برد. در گذشته و نماد هایی که از آن به یادگار مانده است استفاده از دایره مفهومی است که بیان گر چرخ بوده و نمادی از رشد و پیشرفت صنعت و دانش بشر است. در واقع بر اساس شواهد تاریخی اختراع چرخ تحولی عظیم در دانش بشری بوده است و به همین سبب این مفهوم همواره در داخل شکل هندسی دایره پنهان است.

به طور کلی وسعت استفاده از شکل هندسی دایره در طراحی لوگو به بسیار زیاد است و در برخی موارد هم افراد حتی بدون در نظر گرفتن معانی موجود در آن و صرفا بر اساس شکل خاص و زیبایی که دایره به طرح ها می بخشد از آن استفاده می کنند. همان طور که اشاره گردید طراحی لوگو یک علم است و باید همه ابعاد و جزئیات آن را به خوبی در کنار هم قرار داد تا نتیجه مورد نظر چه از لحاظ زیبایی شناسی و چه از لحاظ مفهومی نتیجه ای مورد قبول باشد.

طراحی لوگو با شکل هندسی دایره
طراحی لوگو با استفاده از شکل هندسی دایره

طراحی لوگو با استفاده از شکل هندسی مربع

آخرین شکل هندسی که در طراحی لوگو مورد بررسی قرار می دهیم شکل هندسی مربع است. مربع از 4 ضلع یک اندازه تشکیل شده و از لحاظ مفهومی نقطه مقابل دایره به شمار می آید. به این معنا که هنگامی که در طراحی لوگو در مربع استفاده می کنیم بر خلاف دایره هدف ما نمایش حرکت نبوده بلکه نشان دادن احساس سکون در طرح است. علاوه بر این مفهوم شکل قرار گیری اضلاع مربع می تواند احساس استقامت و پایداری را به بیننده منتقل نمایند. مربع را در برخی تفاسیر نمادی از زمین می مانند که می تواند در نقطه مقابل دایره که نمادی از آسمان بود قرار گیرد.

یکی دیگر از مفاهیم جذابی که در خصوص استفاده از مربع در طراحی لوگو مورد بررسی قرار می گیرد مفهوم وجود چهار ضلع در مربع و عدد چهار است. عدد چهار به عدد هوش معروف است و نمادی از رشد فکری، نظم و پویایی است. معمولا در تصاویری که نیاز به نمایش یک محل یا مکان است استفاده از چهار ضلعی ها می توانند کمک فراوانی به طراحان نمایند. ویژگی بسیار ارزشمند دیگری که استفاده از مربع و به طور کلی چهار ضلعی ها در طراحی لوگو دارند این است که می توان با تغییرات اندکی در نحوه استقرار اضلاع شکل های متنوع دیگری را ایجاد نموده و در طراحی از آن ها بهره برد.

طراحی لوگو با شکل هندسی مربع
طراحی لوگو با استفاده از شکل هندسی مربع

نمادهای هندسی در طراحی لوگو

3/5 - (2 امتیاز)
tagتگ:

More Articles