چرا فتوشاپ در طراحی سایت کمتر محبوب است

فتوشاپ و طراحی سایت

بسیاری از طراحان با تجربه که سال هاست از فتوشاپ در طراحی سایت استفاده می کردند، همچنان نیز از این نرم افزار استفاده می کنند، اما طراحان جوان اغلب از ابزارهای تخصصی تر دیگری استفاده می کنند.

بسیاری از طراحان همچنان از فتوشاپ برای انجام کارهای طراحی سایت و یا طراحی بصری سایت استفاده می کنند. بنابراین واقعاً سؤال بزرگتری که پیش می آید این است که از چه طریقی از فتوشاپ در طراحی سایت استفاده می شود؟

فتوشاپ در طراحی سایت

فتوشاپ چه وظایف خاصی را می تواند برای طراحی وب انجام دهد؟

در هسته اصلی فتوشاپ، ویرایشگر گرافیک وجود دارد. ویرایش انواع تصویرها همان کاری است که فتوشاپ به بهترین وجه می تواند انجام می دهد. با گذشت سالها ، ابزارها ، دستورات و ویژگی های بیشتری به فتوشاپ اضافه شده است که به کاربران این امکان را می دهد تا با آن به انواع مختلفی کار کنند.

روتوش عکس ، کار ویدئویی ، طراحی چاپ و خیلی موارد دیگر، همه روشهایی است که می توان با کمک Photoshop در طیف گسترده ای از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

قابلیت های مرتبط با فتوشاپ به چهار حوزه وسیع تقسیم شده است که شامل ویرایش عکس، بهینه سازی تصویر، ساخت صفحه بندی می باشد.

اما مهم است که به یاد داشت که فتوشاپ یک ابزار طراحی سایت نیست. بلکه یک ویرایشگر عکس است. برای بسیاری از طراحان که کارهای زیادی راجع به طراحی را انجام می دهند ، ابزارهای سریعتر و انعطاف پذیر تری برای این هدف وجود دارد.

فتوشاپ در طراحی سایت

چرا هنوز از فتوشاپ برای طراحی وب استفاده می شود؟

برای طراحانی که کار با فتوشاپ برای آن ها بسیار راحت تر هستند و مدتهاست که از آن استفاده می کنند، ممکن است طرح ها و چیدمان ها مسخره به نظر برسد. اما طراحان جوان تقریباً به مدت طولانی از فتوشاپ استفاده نمی کنند. در نتیجه ، آنها به سمت ابزارهای دیگری که برای طراحی وب تخصصی تر هستند، رفته اند و به سادگی از Photoshop برای تنظیم تصویر و شاید بهینه سازی تصویر استفاده کنند.

استفاده از فتوشاپ طراحان باتجربه بسیار راحت می باشد و به همین دلیل است که طراحان با تجربه تر همچنان به استفاده از فتوشاپ ادامه می دهند، زیرا آنها می دانند چگونه از فتوشاپ برای کارهای چالش برانگیز مانند ساختن و طرح بندی یک سایت، استفاده کنند.

در اوایل تکامل سایت ، طراحان به روشی نیاز داشتند تا بتوانند طرحی را برای یک مشتری طراحی کنند، عناصر گرافیکی سایت را کنترل کنند، و حتی جلوه های ویژه مانند سایه ها ، شیب ها و شفاف ها در لوگو را نیز کنترل کنند. ولی این نوع جلوه ها فقط با گرافیک امکان پذیر بود. امروز، CSS به راحتی این نوع موارد را کنترل می کند.

هیچ راه دیگری برای انجام طراحی سایت وجود نداشت. بنابراین ، برای طراحی این نوع کارها ، طراحان به سادگی به همان ویرایشگر گرافیکی، یعنی فتوشاپ که سالها قبل در کارهای طراحی دیگر خود استفاده می کردند، رسیده بودند.

رسپانسیو بودن یک سایت مهم است زیرا امروزه افراد بیشتری از موبایل خود برای بازدید از سایت استفاده می کنند. رسپانسیو بودن یک سایت به این معنی است که سایت می تواند خود را با دستگاهی مانند موبایل، برای متناسب شدن صفحات سایت با اندازه صفحات سایت بر روی موبایل، تنظیم کند. این اما متاسفانه در طراحی سایت با فتوشاپ، اندازه تصاویر ثابت باقی می ماند و سایت رسپانسیو نخواهد بود. این مسئله برای کاربرانی که طولانی مدت از فتوشاپ استفاده می کردند مشکلی ایجاد کرده است.

فتوشاپ در طراحی سایت

فتوشاپ در مقابل طراحی سایت

یک چالش بزرگ برای فتوشاپ، رسیدگی به تغییرات بزرگی است که در طراحی رسپانسیو برای موبایل به وجود آمده است. نمایش سایت بر روی موبایل، روش استفاده از سایت را کاملاً تغییر داده است و یا  در نتیجه می توان گفت که کاملاً شیوه طراحی سایت تغییر کرده است.

هنگامی که دستگاه های تلفن همراه رشد کردند، طراحان سایت مجبور بودند به طور کامل در مورد چگونگی طراحی چیدمان سایت خود تجدید نظر کنند.

از این گذشته، طراحان وب هیچ تصوری از اندازه صفحه نمایشی که قرار است صفحات آن سایت را نمایش دهد، نداشتند.

رسپانسیو بودن یک سایت برای فتوشاپ نیز یک مشکل بزرگ است. هرگز از فتوشاپ برای ایجاد طرح های منعطف و رسپانسیو استفاده نشده است و همینطور هیچ ابزاری برای رسیدگی به این نوع از طرح های رسپانسیو ساخته نشده است.

در حقیقت ، برای سه چهارم اول زندگی فتوشاپ، طراحی رسپانسیو حتی وجود نداشت!

شاید از فتوشاپ فقط برای کارهای ویرایش و بهینه سازی عکس استفاده شود اما دشوار است که برای رسیدن به یک موقعیت خاص کدام راه باید طی شود.

فتوشاپ درطراحی سایت

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
tagتگ:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: