تاریخچه طراحی لوگو شرکت Google

گوگل یکی از محبوب ترین موتورهای جست و جو در جهان است که دارای وسیع ترین پشتیبانی از انواع زبان ها می باشد. این موتور جست و جو توسط Sergey Brin و Larry Page، دو تا از دانشجویان دانشگاه Stamford، ساخته شد. طراح Ruth Kedar با ارائه ده ها ایده، کمک زیادی به تکامل طراحی لوگو گوگل کرد، به صورت که این ایده ها در طراحی لوگو، پنهان شده اند.

مفهوم و تاریخچه

پرکاربردترین موتور جستجوی آنلاین در سراسر جهان، گوگل، در سال 1995 با نام BackRub ایجاد شد و در سال 1997 نام خود را به گوگل تغییر داد که هم اکنون در سراسر دنیا این شرکت را به این نام می شناسند. نام گوگل مشتق شده از کلمه Googol است. به جز دوسال اول که این شرکت با نام BackRub شناخته می شد، هویت بصری و اصلی این شرکت همیشه ثابت مانده است، سادگی و رنگی بودن در طراحی لوگو گوگل باعث شده است که لوگو فورا قابل تشخیص باشد.

لوگوی BackRub ، که در سال 1995 معرفی شد، شامل این دو کلمه با رنگ قرمز به صورت بولد شده و بدون حاشیه و ساده طراحی شده بود. طراحی لوگو یک لوگوتایپ ساده بود و برای دوسال از آن استفاده می شد تا اینکه شرکت نام جدیدی برای خود انتخاب کرد.

طراحی لوگو گوگل

درسال 1997 با تغییر نام این شرکت، اولین نسخه بتا لوگو گوگل، طراحی شد که بعد ها به پایه ای برای تمام طرح های بعدی طراحی لوگو گوگل تبدیل شد. در این لوگو هر حرف کلمه Google رنگی متفاوت داشت که باعث شده بود این طراحی آماتور و خنده دار به نظر برسد.

طراحی لوگو گوگل

اولین لوگو رسمی این شرکت در سال 1998 طراحی شد که حروف Google ، در پالت های رنگی سبز، قرمز، زرد یا آبی با فونت serif  و بولد ترسیم شده بودند. پس از گذشت چند ماه در همان سال، حروف Google به صورت سه بعدی با سایه ای خاکستری روشن و به همراه یک علامت تعجب طراحی شدند و علامت تعجب، به مدت یک سال در لوگو حضور داشت.

طراحی لوگو گوگل

در سال 1999 طراحی لوگو گوگل به صورت 2D به همراه فونتCatull BQ serif  که دارای خطوط ظریف است، انجام شد، اما پالت های رنگی دست نخورده باقی ماند. یکی دیگر از جزئیات منحصر به فرد کلمه Google ، انحراف دو حرف O به سمت چپ بود. پس از مدتی، نسخه سه بعدی این لوگو در همان سال طراحی گردید.

طراحی لوگو گوگل

در سال 2010 سایه از لوگو حذف و رنگ ها روشن تر شدند.

در سال 2013 لوگو گوگل مجدد طراحی شد، که در آن کلمه Google به صورت هموار ترسیم شد. این لوگو طرحی مینیمالیستی و قوی داشت و فونت serif استفاده شده در کلمه با نسخه های قبلی متفاوت هستند.

طراحی لوگو گوگل

در سال 2015 یک بار دیگر طراحی لوگو گوگل صورت گرفت و تنها چیزی که از لوگوهای قبلی باقی ماند، پالت های رنگی بود. سبک و شکل حروف کاملا تغییر کرده است. حروف Google در لوگو جدید به صورت بولد با فونت sans-serif که تقریبا نزدیک به فونت Muguet که منحصرا برای گوگل ساخته شده است و با نام Product Sans شناخته می شود، طراحی شد. پس از چند ماه و در همان سال، حرف G بولدتر با همان سبک برای لوگو طراحی شد که در طراحی لوگو جدید از پالت رنگی قرمز، زرد، سبز و آبی استفاده شد.

لوگوی جدید

لوگوی فعلی گوگل مبتنی بر فونت sans-serif است و در تاریخ 2015 معرفی شد. به دلیل خوانایی فونت sans-serif در اندازه های کوچک، این فونت در لوگو جدید استفاده شد که این نسخه بیشتر با هدف جلب رضایت کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می کنند، طراحی شد. لوگو همچنان از همان پالت رنگی که در سال 1998 معرفی شد، استفاده می کند تنها با این تفاوت که رنگ ها روشن تر و سازگار تر در لوگو ظاهر شدند. این ترکیب رنگی به لوگو حس خوش بینی و نیرومندی می دهد که می توان گفت لوگو گوگل یکی از دلایلی است که به موفقیت بی سابقه گوگل کمک کرده است.

امتیاز بدهید post
tagتگ:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: