تاریخچه طراحی لوگو شرکت Nike

تاریخچه لوگو نایک NIKE

یکی از بزرگ به یاد ماندنی ترین برندهای آمریکایی، برند نایک است. لوگوی این شرکت بدون هیچ نامی در تمام دنیا با این نماد شناخته می‌شود.

تاسیس

این شرکت در ابتدا به نام محصولات ورزشی روبان آبی (Blue Ribbon Sports) و به اختصار BRS تاسیس شد. فیل نایت و بیل باورمن که زمانی به عنوان استاد و شاگرد در کنار یکدیگر به ورزش دو و میدانی می‌پرداختند، در اوایل دهه 1960 میلادی تصمیم به تاسیس شرکتی برای فروش کفش ورزشی گرفتند. این شرکت در ابتدا درآمد چندان زیادی برای این دو نداشت. اما پس ازگذشت چند سال به درآمد مطلوبی رسیدند.

تغییر نام شرکت

پس از گذشت حدود ده سال از شروع به کار این شرکت، آنها تصمیم گرفتند بجای فروش کفش های ورزشی خودشان با برندی جدید دست به تولید کفش های ورزشی بزنند. اینگونه بود که در سال 1971 اولین کفش فوتبالی با برند نایک را تولید و وارد بازار کنند. لوگوی ساده و در عین حال جالب و به یاد ماندنی این شرکت نیز در همان زمان برای اولین بار طراحی شد.

طراحی لوگو توسط یک دانشجو!

طراحی لوگو نایک توسط دانشجو کارولین دیویسون؛ در ازای دریافت 35 دلار انجام شد! او دانشجوی رشته گرافیک در دانشگاه پورتلند بود. فیل نایت که در دانشگاه پورتلند شاغل بود، گاهی اوقات برای رسم نمودار در امور حسابرسی خود از کارولین کمک می‌گرفت. این بار فیل نایت به سراغ کارولین رفت تا لوگوی برند جدیدشان به نام نایک را طراحی کند. پس از هفته ها تلاش و طراحی لوگو های مختلف توسط کارولین، در نهایت لوگویی که امروزه برای هر کسی شناخته شده است توسط کارولین انتخاب شد؛ هر چند درابتدا این لوگو برای فیل نایت چندان خوشایند نبود!

نمادی از بال خدای پیروزی در یونان باستان

نام نایک برگرفته از نام یکی از خدایان یونانی است که به خدای پیروزی در افسانه ها مشهور است. بنابر داستان های گفته شده درباره خدای نایکی، بال های او به جنگجویان انگیزه می‌داده که به سمت میدان نبرد رفته و با دشمنان وارد جنگ شوند. به گفته برخی این لوگو الهام گرفته از شکل بال های خدای نایکی یا خدای پیروزی است.

شباهت با دیگر نمادهای افسانه‌ای

این لوگو با یکی دیگر از نمادهای باستانی شباهت زیادی دارد. نماد V که نماد اختصاری veritas به معنی پیروزی در زبان یونانی و در افسانه های یونان باستان است، شباهت زیادی به لوگوی شرکت نایک دارد که می‌توان این لوگو را الهام کرفته از این نماد نیز دانست. این لوگو به رغم سادگی دارای جذابیت های زیادی است. از جمله این که شاخه‌ی سمت راست این لوگو کشیده تر و تیز تر از سمت چپ آن است که متخصصان ا آن را به عنوان نماد حرکت و سرعت یاد می‌کنند.

شکل اولیه

این لوگو از ابتدا به این شکل و رنگ امروزی نبوده است. رنگ های اولیه این لوگو قرمز و سفید بوده است. قرمز به نشان انرژی و عشق و رنگ سفید به نشانه‌ی کیفیت و اصالت یک برند در این لوگو به کار برده شده بودند. اما بعد ها مدیران این شرکت برای جذابیت بیشتر این رنگ ها را تغییر داده و به شکل امروزی آن یعنی سفید و مشکی درآوردند.

شعاری برگرفته از صحبت های یک قاتل زنجیره‌ای!

هر زمان به لوگوی این شرکت می اندیشیم، شعار همیشگی آن “JUST DO IT” در ذهن تداعی می‌شود. اما جالب است بدانید که این شعار، شعار یک قاتل زنجیره‌ای است که در زمان اعدام خود به زبان آورده است!

 

اکنون این شرکت پس از گذشت سال‌ها به یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان تبدیل شده که لوگوی آن به راحتی در تمام دنیا شناخته می‌شود.

 

4/5 - (17 امتیاز)
tagتگ:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب پیشنهادی: