LEGO یک تولید کننده اسباب بازی معروف است که در سال 1932 در دانمارک تأسیس شد. این شرکت بیشتر به خاطر پرطرفدارترین محصول این شرکت یعنی بلوک های ساخت ساختمانی رنگارنگ، شناخته می شود و محصولات خود را در سراسر جهان از طریق فروشگاه های بزرگ اسباب بازی و فروشگاه های خرده فروشی برند خود، عرضه می کند. این شرکت همچنین دارای چند پارک به نام لگولند در کشورهای مختلف است.

طراحی لوگو لگومفهوم و تاریخچه

شرکت لگو، یکی از معروف ترین شرکت های تولید اسباب بازی که در اوایل دهه 1930 تاسیس شد و فقط در طراحی  و تولید اسباب بازی های چوبی تا 1949 تخصص داشت. نام این برند که امروزه مترادف با بلوک های ساختمانی رنگارنگ است، از زبان دانمارکی به معنی بازی خوب (Leg Godt) گرفته شده است.

حروف استفاده شده در طراحی لوگو، بیشترین و تنها ویژگی ثابت هویت بصری شرکت است، زیرا بیش از 15 بار لوگوی این شرکت از زمان تاسیس تا به کنون، در اشکال، سبک ها، رنگ های مختلف طراحی شده است.

اولین لوگو رسمی LEGO در سال 1934 به رنگ سیاه و سفید طراحی شد و منحصرا تنها برای اسناد و چاپ ها مورد استفاده قرار میگرفت.  این حروف به صورت متنی با فونت serif زیبا به همراه خطوط به صورت میله های ضخیم عمودی طراحی شده بودند. طراحی لوگو به قدری تاثیرگذار و قدرتمند بود که برای چند سال از آن استفاده می شد.

طراحی لوگو لگو

در سال 1936 این شرکت شروع به چاپ کردن لوگوی تجاری خود بر روی محصولات کرد، و برای این که لوگو با محصولات آن زمان شرکت، یعنی اسباب بازی های چوبی مطابقت داشته باشد، لوگوی دیگریی طراحی شد. نام این برند یعنی LEGO با فونت ریز italicized در مرکز لوگو با دو خط افقی از هر دو طرف، طراحی شد. طراحی لوگو لگو بسیار از نظر طراحی متوسط و ساده بود و تقریبا به مدت ده سال از آن استفاده شد.

 

طراحی لوگو لگو

اولین نسخه رنگی لوگو در سال 1946 طراحی شد. رنگ های لوگو شامل پالت رنگی نارنجی و مشکی که این دو رنگ در کنار هم بیانگر شادی، انرژی و اطمینان است اما طراحی لوگو لگو در آن سال مبتنی بر متن بود که در دو سبک مختلف طراحی گردید.

حروف نارنجی LEGO با فونت sans-serif مرتب و بدون حاشیه با یک شکل سیاه Klodster که بر روی قسمت پایین آن قرار داده شده است، تکمیل و طراحی شد. این لوگو در آن زمان مدرن و حرفه ای تر طراحی شده بود که بازتاب بهتری از هدف و ذات شرکت را نسبت به نسخه های قبلی نشان میداد.

در همان زمان یک لوگوی دیگری طراحی شد، کلمه ای سه بعدی که روی یک پایه ی قهوه ای تیره قرار گرفته بود و شبیه یک بسته اسباب بازی بود. حتی پس از چند سال و تولید اولین اسباب بازی پلاستیکی، این لوگو فقط برای اسباب بازی های چوبی این شرکت مورد استفاده میگرفت.

دوران تولید بلوک های پلاستیکی از دهه 1950 آغاز شد و این شرکت برای تجلیل از آن لوگوی جدیدی طراحی کرد. این لوگو شامل یک دایره سفید با خط ضخیم سیاه و سفید با نوشته ی Billund Denmark که دور لوگو را محاطره کرده بود، و حروف LEGO به صورت برجسته با رنگ قرمز که در وسط دایره قرار گرفته بود، می شد.

طراحی لوگو لگو

لوگوی دیگری در دهه ی 1953 طراحی شد. حروف این لوگو در فونت sans-serif   با دو طرح رنگی که رنگ قرمز در پس زمینه و رنگ زرد برای حروف طراحی شده است. هر دو رنگ در کنار یک دیگر احساس خوشبختی را برای مخاطب برمی انگیختند.

در سال 1955 نمونه اولیه لوگوی فعلی طراحی شد. کلمه LEGO در رنگ های سفید و سیاه درون یک بیضی قرمز رنگ طراحی گردید. این طراحی دارای جزئیات دیگری از جمله یک خط افقی نازک سفید با دو دایره در انتهای آن، می شد. یک سال بعد این لوگو، طراحی مجدد شد و خط افقی نازک به رنگ مشکی تغییر یافت و طرح حروف LEGO برجسته تر از قبل از طراحی شدند که باعث شد لوگو، طرحی قدرتمندتر و مطمئن تر به خود بگیرد.

طراحی لوگو لگو

در سال 1960، شکل بیضی لوگو به مستطیل تبدیل شد و حروف LEGO به یک دیگر نزدیک تر شدند و همچنین نوشته system به رنگ زرد در زیر حروف اصلی، قرار داده شد.

در سال 1964، شکل مستطیل به مربع و به بخشی از شکل هندسی بزرگتر در طراحی لوگو لگو تبدیل شد. این طراحی جزو رنگارنگ ترین نسخه های لوگو در آن زمان بود. در طراحی این لوگو، شکل مستطیل افقی به صورت عمودی به دو مربع مساوی تقسیم شد. مربع سمت چپ با پس زمینه قرمز دارای حروف LEGO و مربع سمت راست که از چندین خط عمودی رنگی تشکیل شده بود، این لوگو انعکاسی از شادی و شادمانی بود.

در سال 1972، طراحی لوگو تغییر کرد، مربع قرمز رنگ  که در طراحی قبلی حضور داشت باقی ماند و مربع دیگر حذف شد. در لوگو جدید حروف LEGO به رنگ سفید با طرح سیاه و زرد طراحی شد. حروف با فونت sans-serif طراحی و برجسته تر شدند.

در سال 1998، لوگوی LEGO فقط کمی اصلاح شد اما ترکیب رنگی همچنان باقی ماند. حروف به هم نزدیک تر شدند و کل کلمه باریک تر شد که طراحی حرفه ای تر و ظریف تر نشان داده شود. تا به امروز شرکت LEGO از این لوگو استفاده کرده است و لوگوی جدیدی را از آن کنون تا به حال طراحی نکرده است.

فونت و رنگ

حروف لوگو در اواخر سال سال 1954 بسیار شبیه به نمونه فعلی طراحی شده بود و با گذشت زمان، حروف ها فقط کمی فربه تر شدند.

از سال 1960، ترکیبی از رنگ های سفید، زرد، قرمز و سیاه در طراحی لوگو وجود داشت. این ترکیب رنگی تنوع رنگ های اصلی بلوک های لگو را یادآوری می کرد.

 

4.4/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.