اشتباهات رایج در طراحی لوگو

طراحی لوگو و اهمیت آن برای هر مجموعه و کسب و کاری موضوعی است که کاملا پذیرفته شده و مشخص است. طراحی لوگو زیبا، منحصر به فرد و با مفهوم بخش اصلی و اساسی از یک فرایند برند سازی به شمار می آِید. انتقال مفاهیم از طریق بصری می تواند منجر به ماندگاری بیشتر آن مفهوم در ذهن افراد گردد. بر همین اساس شرکت ها و مجموعه هایی که به صورت دقیق و منظم و برنامه ریزی کمپین های تبلیغاتی راه اندازی می کنند و برند سازی را در اولویت کار خود قرار داده اند توجه ویژه ای به  طراحی لوگو خواهند داشت.

 

اهمیت این موضوع به اندازه ای است که در زمان طراحی لوگو تنها از یک هنرمند گرافیک دعوت به همکاری نکرده و لوگوی مورد نظرشان را بر اساس بسیاری از عوامل دیگر مورد بررسی قرار می دهند. عدم توجه به نکات ریز و جزئیات برخی اوقات می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

اشتباهات رایج در طراحی لوگو
اشتباهات رایج در طراحی لوگو

 اشتباهات رایج در طراحی لوگو که شاید در نگاه اول چندان مشکلی ایجاد نکنند اما در گام ها بعدی بدون شک مشکلاتی را برای صاحبان کسب و کار به همراه خواهد داشت. بررسی اشتباهات رایج در طراحی لوگو که می تواند حتی منجر به شکست یک پروژه تبلیغاتی و برند سازی شود موضوع اصلی این مقاله بوده و در ادامه به معرفی برخی از اشتباهات رایج در طراحی لوگو خواهیم پرداخت تا با آشنایی هر چه بیشتر با این موارد از بروز مشکل در طراحی لوگو جلوگیری نمایید.

 

[divider height=”20″]

آشنایی با اشتباهات رایج در طراحی لوگو

اشتباهاتی که در طراحی لوگو ممکن است روی دهد می تواند بسیار ساده و کوچک و یا حتی بزرگ و دردسر ساز باشد. مهم این است که پیش از آغاز فرآیند طراحی لوگو با این موارد آشنایی کامل داشته باشید تا از بروز آن ها جلوگیری به عمل آورید.

 

[divider height=”15″]

  • هرگز لوگویی طراحی نکنید که از سایر برند ها کپی شده باشد

این را مانند یک شعار همواره با خودتان تکرار کنید. چه در مقام طراح یک لوگو و چه در مقام سفارش دهنده هرگز به دنبال استفاده از طرح های کپی شده نباشید. طرح لوگو در صورتی که خاصیت منحصر به فرد بودن را نداشته باشد می تواند به آسانی اعتبار یک برند را از بین برده و کسب و کار مورد نظر را به ورطه نابودی بکشاند. هنگامی که مخاطبان شما در می یابند که شما برای طراحی برند خود حاضر به فکر کرده و ایده پردازی نبوده اید چگونه توقع دارید شما را به چشم یک کسب و کار معتبر نگاه کنند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا هنگامی که لوگویی طراحی می شود بر اساس مفهوم برند مورد نظر این کار انجام شده و شما نمی توانید این مفهوم را بدون تغییر برای کار خود استفاده نمایید.

فراموش نکنید الهام گرفتن از طرح های مطرح موضوعی رایج بوده و با مبحث کپی کردن کاملا متفاوت است. شما می توانید از خلاقیت ها و ظرافت های مورد استفاده در لوگو های معروف استفاده کرده و در طراحی لوگو خود از آن بهره ببرید.

[divider height=”20″]

اهمیت رنگ در طراحی لوگو
اهمیت رنگ در طراحی لوگو

  • استفاده از رنگ ها بدون بررسی مفاهیم آن ها ضربه ای بزرگ به هویت لوگو

رنگ آمیزی یکی دیگر از مراحل اصلی و مهم در طراحی لوگو به شمار می آید. هنگامی که لوگو طراحی و آماده شد لازم است بر اساس مفهوم رنگ ها، رنگ سازمانی هر مجموعه ای و همچنین بر اساس اهداف سازمانی رنگ مورد نظر انتخاب شود. انتخاب رنگ می تواند نقش مهمی در موفقیت یک سازمان داشته باشد. این انتخاب رنگ می تواند در خصوص رنگ سازمانی و یا رنگ آمیزی لوگو باشد.

 

[divider height=”20″]

  • عدم توجه به کاربردی بودن لوگو

منظور از کاربردی بودن طراحی لوگو در واقع امکان استفاده از لوگو در همه شرایط است. به عنوان مثال هنگامی که شما طراحی لوگو را برای مجموعه خود انجام می دهید تنها به این موضوع توجه نکنید که لوگو قرار است روی کارت ویزیت شما قرار داده شود. لوگو ها باید به گونه ای طراحی شوند که بتوان آن ها در همه بخش ها مورد استفاده قرار داد. لوگو می تواند روی بسته بندی های مختلف محصولات قرار داده شود و یا می تواند به گونه ای برای تهیه هدایای تبلیغاتی و لباس کارکنان و ماشین های مورد استفاده در مجموعه و … استفاده شود. پس به طراحی کاربردی لوگو اهمیت بدهید.

عدم توجه به نظرات مشتریان در طراحی لوگو
عدم توجه به نظرات مشتریان در طراحی لوگو
  • عدم توجه به نظرات مشتریان در طراحی لوگو

این اشتباه، اشتباه رایجی میان طراحان است. اعمال سلیقه شخصی در طراحی لوگو می تواند منجر به شکست پروژه مورد نظر شود. اگرچه طراحی لوگو باید بر اساس تجربیات و نظرات کارشناسانه افراد طراح انجام شود. اما صرفا اعمال سلیقه شخصی کاری بسیار اشتباه است. افرادی که طراحی لوگو انجام می دهند باید در نظر داشته باشند که این لوگو برای آن ها نسبت و قرار است مشتری از آن استفاده نماید. در نتیجه پیش از هر چیزی باید به این موضوع توجه داشته باشند که خواسته های مشتری و سفارش دهنده لوگو چیست؟

 

 

چه هدفی دارد و قرار است چگونه کار را پیش ببرد. هنگامی که پیش فرض های مربوطه مشخص شد نوبت به بحث طراحی می شود. در این بخش طراح می تواند نظرات شخصی خود را تا حدی که اصل کار تغییر نکند اعمال کند اما در نهایت آن چه که مشتری می پسندد باید طراحی و اجرا شود.

 

[divider height=”20″]

 

طراحی لوگو های پیچیده و غیر قابل درک
طراحی لوگو های پیچیده و غیر قابل درک
  • طراحی لوگو های پیچیده و غیر قابل درک

اگر چه منحصر به فرد بودن در طراحی لوگو دارای اهمیت زیادی است اما این موضوع به معنای طراحی لوگو بدون برنامه ریزی و مفهوم نیست. لوگو های شلوغی که افراد نمی توانند مفهوم آن ها را درک کنند هیچ پیامد مثبتی برای مجموعه نخواهد داشت. رعایت اصل سادگی در طراحی لوگو و حذف المان ها اضافه همه از مواردی هستند که در طراحی لوگو باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر شما می توانید با تصاویر مفهوم کار خود را به مخاطب انتقال دهید به آسانی می توانید نوشته ها را از لوگوی حذف کنید. به این ترتیب تمرکز مخاطب به طور کامل بر روی طرح لوگو خواهد بود.

هر چه طرح شما در قالب یک طرح ساده مفهوم کار را به مخاطب آسان تر منتقل کند به این معناست که شما در طراحی لوگو بیشتر موفق بوده اید.

 

 

[divider height=”20″]

سخن پایانی در خصوص اشتباهات رایج در طراحی لوگو

حال که با اشتباهاتی که ممکن است طی فرایند طراحی لوگو مرتکب شوید آشنا شدید لازم است توصیه کنیم که پیش از طراحی لوگو برای یک برند خاص با همه ویژگی ها و مشخصات آن برند به خوبی آشنا شوید. تمام پرسش های احتمالی که از جانب مشتریان ممکن است مطرح شود را بررسی کنید و در طراحی خود سعی کنید به آن ها پاسخ دهید. بدانید که نقاط ضعف و قوت برند مورد نظر شما چیست و از آن برای موفقیت بیشتر خود در طراحی لوگو استفاده نمایید.

 

اشتباهات رایج در طراحی لوگو

5/5 - (2 امتیاز)
tagتگ:

مطالب پیشنهادی: