طراحی لوگو

طراحی لوگو به سبک کِی نگار


 

قـدمـت لوگو به قدر عــمـر بشــریت است و از این رو همـیشـه امـری مهم بـوده و هـست. امــروزه در عصـر تکنـولـوژی لوگو کاربـرد به مـراتـب بیشتــری نسـبت به گـذشـتـۀ خــود دارد. طراحی لوگو در کِی نگار بـا تــرکیـب سبــک کلاسیک و مدرن و همچــنیـن بـا رعـایـت اسـتـانــداردهــای بیــن الـمـللی صــورت میگیرد.

 

نمونه کارهای طراحی لوگو:


LOGO DESIGN

طراحی لوگو با رعایت اصول و نکات مهم آن

طراحی لوگو را می توان به عنوان یکی از عناصر ضروری در امر تبلیغات یک کسب و کار و معرفی نمود. لوگو که به آن نشان واره هم گفته می شود در واقع یک علامت گرافیکی است که جهت انتقال مفهومی در خصوص یک کسب و کار طراحی می شود. طراحی لوگو ترکیبی از هنر و دانش است. نمی توان گفت طراحی لوگو صرفا یک فرایند گرافیکی است. زیرا در زمان طراحی این نشانه ها باید به همه المان های مورد استفاده توجه ویژه ای شود.

 

طراحی لوگو ترکیبی از شکل و حروف و رنگ و طرح است و منحصر به فرد بودن آن در عین سادگی از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی صحیح و اصولی یک لوگو می تواند قدرت یک برند را به نمایش بگذارد. به طور کلی امروزه استفاده از تصاویر به جای نوشته ها جایگاه خوبی نزد مخاطبان یافته است. حتی فارغ از طراحی لوگو در بسیاری از تابلو های راهنما استفاده از تصاویر به جای نوشته ها نقشی موثر تر بر مخاطبان داشته است.

 

اصول طراحی لوگو و ویژگی های مربوط به آن

انواع و روش های طراحی لوگو

به طور کلی روش های مختلفی برای طراحی لوگو وجود دارد اما می توان همه این موارد را در سه دسته اصلی تقسیم بندی نمود. هر کدام از این دسته ها دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند. دسته اول لوگو هایی هستند که حالت نوشتاری دارند. به این گونه لوگو ها لوگوتایپ گفته می شود. ویژگی اصلی این گونه لوگو ها این است که می توانند به آسانی عنوان یک کسب و کار را در اذهان ماندگار نمایند. در طراحی لوگو به صورت نوشتاری طراح باید تمام توجه خود را بر فونت ها معطوف نماید. می توان از هنر طراحی فونت برای طراحی لوگو استفاده کرده و یا اینکه با ایجاد خلاقیت در نوع نوشتن حروف فونت ها طرحی خاص به وجود آورد.

 

نوع دیگر طراحی لوگو مواردی است که تکیه طراحی آن ها بر روی تصاویر است. به این معنا که در این نوع لوگو ها از نوشته ها استفاده نمی شود و از طراحی های ویژه ای بهره می برند.  این طرح ها می توانند شامل ترکیبی از اشکال هندسی با تصاویر مربوط به کسب و کار باشد. در نهایت دسته سومی که باید مورد بررسی قرار گیرد دسته ای است که در آن ها ترکیبی از هر دو دسته قبل یافت می شود. به این معنا که ترکیب نوشته ها و تصاویر می توانند لوگو را ایجاد نمایند. انتخاب هر یک از این دسته ها کاملا وابسته به عواملی نظیر نوع کسب و کار، مخاطبان و حتی سلیقه تصمیم گیرندگان دارد.

اصول طراحی لوگو و ویژگی های مربوط به آن

چه اصولی در طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرند؟

هنگامی که صحبت از طراحی لوگو به میان می آید باید در ابتدا به معرفی برخی از اصول بپردازیم. اصولی که رعایت آن ها در طراحی لوگو می تواند منجر به افزایش کیفیت طراحی شود. در ادامه قصد داریم اندکی در خصوص این موارد صحبت کنیم تا در صورتی که قصد طراحی لوگو و یا سفارش آن را دارید بدانید چه نکاتی را باید در اولویت انتخاب خود قرار دهید. پیش از هر چیزی لازم است اشاره کنیم که طراحی لوگو موضوعی است که از سلیقه افراد به ویژه فردی که طراحی را بر عهده دارد منشا می گیرد اما آن چه که اهمیت دارد این است که سلیقه و نظر طراح باید بر اساس چهارچوب های مشخصی که برای طراحی لوگو در نظر گرفته شده است پیش برود.

 

  • سادگی در طراحی لوگو را از یاد نبرید:

اولین موضوعی که در خصوص اصول طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرد سادگی در طراحی است. طراحی های به دور از شلوغی می تواند در انتقال مفاهیم بهتر عمل نماید از طرفی به قول معروف طراحی های ساده شیک تر هستند. طرح های بسیاری مانند طرح لوگوی شرکت اپل وجود دارند که در واقع طرح عجیب و غریبی ندارند اما می توانند به راحتی با مخاطبان ارتباط برقرار نمایند.

 

  • توجه به هماهنگی های فرهنگی و اجتماعی طراحی لوگو

اگر چه طراحی لوگو برای یک کسب و کار خاص صورت می گیرد و در واقع باید مطابق با شرایط و موضوع آن باشد اما نباید فراموش کرد که مخاطب طرح های شما مردم هستند و اگر در اصول طراحی لوگو به فرهنگ و شرایط اجتماعی جامعه توجه نشود می تواند اثرات سوء بیشتری در مقایسه با مزایای آن به همراه داشته باشد. پیش از طراحی لوگو وظیفه دارید باید ها و نباید های فرهنگی و اجتماعی جامعه را مد نظر قرار دهید و سپس بقیه مراحل را بر پایه این اصول پیش ببرید.

 

ویژگی های طراحی لوگو

 

  • کاربردی بودن در طراحی لوگو بسیار مهم است

طراحی لوگو باید به گونه ای انجام شود که لوگوی مورد نظر از همه لحاظ کاربردی باشد. منظور از کاربردی بودن لوگو این است که بتوان آن را در شرایط مختلف مورد استفاده قرار داد. برای روشن تر شدن این موضوع باید به این نکته اشاره نمود که طراحی لوگو برای استفاده در کمپین های تبلیغاتی انجام می شود. تغییر ابعاد لوگو از جمله مواردی است که باید مد نظر طراحان قرار داشته باشد. به عنوان مثال طراحی لوگو نباید به گونه ای باشد که در صورتی که در سایز های کوچک تر استفاده شود ترکیبی ناخوشایند ایجاد نماید. علاوه بر این استفاده از لوگو باید در رنگ های مختلف امکان پذیر باشد. به طور کلی باید به این نکته توجه کنید که لوگو نشانه ای ماندگار برای یک کسب و کار به شمار می رود و باید تازگی و جذابیت خود را طی سالیان سال حفظ نماید.

 

  • منحصر به فرد بودن در طراحی لوگو

در هنگامی که صحبت از اصول طراحی لوگو به میان می آید باید اصل انحصاری بودن آن را رعایت نمایید. منظور این است که در طراحی لوگو نباید هرگز از سایر طرح ها کپی برداری انجام شود. می توان از انواع طرح های موجود الهام گرفت و نوع و روش طراحی لوگو را انتخاب کرد. اما طراحی باید کاملا اختصاصی انجام شود. طراحی باید به گونه ای باشد که همواره یاد آور کسب و کار مورد نظر باشد.

 

اهمیت طراحی لوگو

 

 

جمع بندی درمورد طراحی لوگوهای اصولی

در پایان باید به این نکته اشاره نمود طراحی لوگو زمانی موفق خواهد بود که لوگوی مربوطه بتواند به طور کامل مخاطبان را جلب کرده و بتواند در کمترین زمان ممکن پیام مربوط به آن را منتقل نماید. رعایت اصولی که در بالا گفته شد می تواند این امکان را برای لوگو فراهم آورد تا حتی با گذشت چندین سال باز هم انتقال مفهوم مورد نظر را بهترین شکل ممکن به مخاطبان انجام دهد.

 

برای جمع بندی نهایی باید گفت طراحی لوگو باید به صورت حرفه ای و مطالعه شده انجام شده و در عین حفظ سادگی بتواند نشان دهنده هویت یک سازمان یا مجموعه باشد. ترکیب جذاب رنگ و فونت و تصاویر در کنار هم می تواند اهداف مورد نظر را برای طراحان لوگو و صاحبان کسب و کار فراهم نماید.

 

 

انواع مختلف طراحی لوگو

اصطلاح لوگو یا آرم اغلب به صورت متفاوتی تعریف می شود و برای توصیف کشورها، سازمان ها، انجمن ها، شرکت ها، برندها، اشخاص و .. مورد استفاده قرار می گیرد. به بیانی ساده تر میتوان گفت لوگو یک ترکیب تصویر، متن و امضا است که یک سازمان، کمپین یا پروژه را میتوان با آن شناسایی کرد.

آرم ها معمولا ترکیبی از سه عنصر هستند:

نماد، تایپوگرافی، شعار و… میتوانند در اشکال مختلف ظاهر شوند در بعضی از مواقع نیاز است که فقط از نماد استفاده شود.

گاهی اوقات نیاز است که از تایپوگرافی به صورت تنها در طراحی لوگو استفاده شود و یا از ترکیب دو نوع با هم و همچنین میتوان هر سه را با هم نیز استفاده کرد.

طراحی لوگو - لوگو به زبان ساده - آرم و لوگو

آنسوی طراحی لوگو

طراحی لوگو اگر اصولی انجام نشود و توسط افراد غیر حرفه ای صورت گیرد و از المان های اضافی در آن به کار رود یا اینکه ناخوانا باشد و … میتواند در آینده خسارات بزرگی برای یک مجموعه ایجاد کند. شواهد تاریخی نشان داده اند که تغییر لوگوی یک برند چقدر هزینه بردار است و علاوه بر هزینه مالی به زمان زیادی هم نیاز است تا لوگوی جدید در ذهن مخاطبین ماندگار شود.

چرا یک سازمان یا شرکت و … طرح لوگو خود را تغییر میدهد؟

 

وقتی مجموعه ای رشد میکند و کارشناسان خبره ای وارد به کار میشوند، آنها با اولین بررسی به این نتیجه میرسند که طراحی لوگو ، نماد و یا تایپوگرافی این مجموعه غیر اصولی و ضعیف است و به همین دلیل مجبورند که آن را تغییر دهند و علی رقم تمام هزینه هایی که دارد معمولاً ین کار انجام میشود.


چگونه یک لوگوی خوب داشته باشیم

لوگوی شما یک نسخه حیرت انگیز از ماموریت شما نیست.

قوانین طراحی لوگو همیشه یکسان است اما با گذشت زمان سبک های مختلف محبوب میشوند و دوباره جای خود را به دیگری میدهند. بعضی از افراد تصور میکنند که یک لوگو باید همه چیز را به تنهایی نشان دهد به طور مثال یک شرکت تولیید کننده صنعتی میخواهد که لوگوی شرکت حتما نمادی از صنعت را دارا باشد ( استفاده از عکس چرخ دنده و …) اما در واقعیت اینگونه نیست. لوگو نمادی است برای معرفی شما نه بروشور و …
لوگو را میتوان به اسم تصویری تشبیه کرد و قرار نیست در اسم شما تاریخچه زندگی شما نیز درج شده باشد. هرچه کوتاه تر، زیباتر

۱- برای داشتن لوگوی خوب باید و باید از قوانین اصلی در طراحی لوگو استفاده شود. به طور کلی نوشتار و نماد خوانا باشد و با زوایایی استاندارد و هماهنگ باهم ساخته شود.

۲-برای طراحی لوگو مخاطب خود را شناسایی کنید . لوگو شما قرار نیست مورد پسند همکاران و دوستانتان باشد.

۳-. تصمیم گیری گروه خود را مشخص کنید. مطمئن شوید که همه
“ذینفعان” از ابتدا درجریان هستند. چیزی که شما میخواهید این نیست که از طریق یک روند طراحی آرم یک ماهه که همه با آن موافق هستند بروید و سپس آن را هیئت مدیره خود بدهید، که می تواند دلایلی برای نفرت از آن را به وجود آرود. پس بهتر است طراحی لوگو و انتخاب اتودها با همکاران و هیئت مدیره، گام به گام جلو رود.

۴- ازلوگوهای شلوغ بپرهیزید!

طراحی لوگو - چگونه یک لوگوی خوب داشته باشیم

فلسفه طراحی لوگو و نشانه

لوگو و نشانه در رویکرد نشانه شناسی در پژوهش های فلسفی

تا کنون دو رویکرد عمومی درباره نمادها وجود داشته است؛

رویکرد اول، رویکرد فرهنگی – شناختی است که با تأکید بر خاستگاهها و منشا صورتهای نمادین شناخت و دانش آدمی همچون هنر، علم، زبان، اسطوره و دین و با توجه به دستاوردهای فرهنگی و تاریخی بشر به مطالعه نمادها می پردازد. نمونه برجسته و شناخته شده این رویکرد مطالعات «ارنست کاسیرر» در اثر تاثیر گذار و به یادماندنی اش، «فلسفه صورت های نمادین» است که در آن با تلفیق «مردم شناسی فرهنگی» و «شناخت شناسی» کانت و با پژوهش درباره روابط تکوینی زبان، اسطوره، جادو و دین، هنر، علم و سایر «صورت های نمادین» تجربه آدمی، به نوعی مردم شناسی فلسفی» درباره طراحی لوگو ها و نمادها پرداخته است.

رویکرد دوم، رویکرد «نشانه شناختی» است که ریشه در زبان شناسی دارد. اگر چه در آغاز شکل گیری این رویکرد، نگاه تاریخی به نمادها چندان مورد توجه قرار نمی گرفت و بیشتر بر تفاوت ها و شباهت های انواع مختلف نظام های نمادی منطقی- ریاضی، تصویری، نموداری، ایمایی، موسیقایی و نظایر آن تأکید می شد اما در سالهای اخیر و به تدریج، به عامل زمان و ملاحظات تاریخی نیز مورد توجه این رویکرد قرار گرفته است.در این رویکرد شیوه های گوناگون استفاده از یک چیز برای دلالت بر چیز دیگر، موضوع اصلی مطالعه در نظام های نمادین – نظام های نمادی منطقی- ریاضی، تصویری، نموداری، ایمایی، موسیقایی و نظایر آن – تلقی می شود.

دو رویکرد «فرهنگی- شناختی» و « لوگو شناختی» اگر چه مکمل یکدیگرند، اما از برخی جهات اصولی، در روش و نوع تأکید با یکدیگر متفاوت اند.

لوگو شناسی

لوگو شناسی، به عنوان یکی از روش های تحلیل متن، علمی است که در آن به تفصیل از لوگو و انواع نشانه سخن گفته میشود و به عنوان علم نشانه ها، دو اصطلاح Semiology و Semiotics برای آن به کار می رود. استفاده از این دو اصطلاح برای یک علم واحد، حاصل سیر تاریخی این علم در دو حوزه جغرافیایی متفاوت بوده است؛ در واقع، پیشگامان برجسته این علم فردینداند دو سوسور»(۱۹۱۳-۱۸۵۷م)، نشانه شناسی سوئیسی، برای این علم از اصطلاح Semiology و چارلز سندرس پیرس (۱۹۱۴-۱۸۳۹)، فیلسوف آمریکایی، از اصطلاح Semiotics برای اشاره به طراحی لوگو استفاده کردند. یکی از تفاوت های بین Semiology یا علم نشانه ها و Semiotics یا لوگو شناسی، تقسیم بندی نشانه ها است؛ بدین معنا که هر کدام از رویکردهای سوسوری و پیرسی، تقسیم بندی و سنخ شناسی متفاوتی از انواع لوگو ها ارائه کرده است؛

از دیدگاه دوسوسور، هر نشانه شامل دو بخش است: الف) دال (Signifier) ؛ مثل آوای شیء تصویر و مانند آنها ب) مدلول (Signified) یا مفهوم. رابطه بین دال و مدلول یک رابطه اختیاری» یا «قراردادی» است. در واقع ما به صورت قراردادی، می آموزیم که چیزی را نشانه چیز دیگری بدانیم.

فلسفه طراحی لوگو

فلسفه طراحی لوگو

اما پیرس در «Semiotics» یک تقسیم بندی سه وجهی از طراحی لوگو ارایه می کند:

١- نماد Symbol در نماد، رابطه دال و مدلول اعتباری است؛ در واقع ما معنای هر مدلول را از طریق آموزش، یاد می گیریم. برای مثال می آموزیم که تصویر قلب (دال)، نماد عشق ،مدلول است

۲- شمایل، نگاره، لوگو Icon بر اساس شباهت معنا پیدا می کند؛ مانند علائم راهنمایی و رانندگی یا نگاره ها Icon در روی صفحه مونیتور رایانه. علامت یا نگاره به چیزی جز آنچه نشان می دهد اشاره نمی کند و همیشه دیده میشود.

٣- نمایه Index در نمایه، معنا با ربط منطقی دال و مدلول منتقل می شود؛ مثل دود که دالی منطقی برای آتش است. نمایه ها را می توان درک کرد؛ ما اگر چه آتش را نمی بینیم؛ اما از دود، به وجود یا اشاره به آتش پی می بریم. به عبارت دیگر، پیرس لوگو ها را بر اساس سه ملاک شباهت مثل عکس و تندیس)، رابطه على (علائم بیماری، دود و آتش)، یا قرار داد (کلمات ، اعداد و .)، به سه وجه شمایل ها، نمایه ها و نمادها تقسیم می کند.

 

در این دیدگاه، نگاره ها یا شمایل ها Icon و نمایه ها رابطه ای طبیعی با آن چه نشان می دهند، دارند؛ به عنوان مثال هر نقاشی پرتره از شی، یک نگاره به شمار می رود و دود نیز نشانه آتش یک رابطه طبیعی است. از نظر قراردادی بودن، این سه وجه از نشانه، ترتیبی کاهشی دارند. در واقع هر چه از لوگو به سمت شمایل و سپس به سمت نمایه حرکت می کنیم، از میزان قراردادی بودن رابطه بین دال و مدلول کاسته می شود؛ برای مثال، زبان یک وجه نمادین به شدت قراردادی است؛ وجه شمایلی Iconic نیز گاه و تا اندازه ای، قراردادی است، اما در وجه نمایه ای، دال اختیاری یا قراردادی نیست و به طور مستقیم (فیزیکی یا علی) به مدلول ارتباط پیدا می کند. برای مثال ساعت نشان دهنده زمان است، درد نشانه یک بیماری است، تابلوهای راهنمایی، در زدن، زنگ تلفن و ……

بیشتر نشانه شناسان معتقدند «نشانه شمایلی» ناب وجود ندارد و همیشه ملاک «قرارداد اجتماعی»، تا حدودی در شکل دهی به یک نشانه تاثیر گذار است – یا می تواند تاثیر گذار باشد. در تأیید این ادعا می توان به نظر پیرس درباره عکس و نقاشی اشاره کرد زمانی که می گوید: اگر چه هر تصویر مادی (مانند نقاشی) ممکن است مانند آن چه می نماید باشد، اما به لحاظمنش باز نمود، بسیار قراردادی است … تصور کنید پرتره کسی به ما نشان داده و را ندیده ایم! از آنجا که فقط بر مبنای آن چه دیده میشود ایده ای از آن شخص در ذهن می گیرد، این تصویر یک نشانه شمایلی است. اما در واقع، این تصویر یک نشانه ناب نیست، زیرا من به عنوان بیننده می دانم که این پرتره، اثری است که توسط یک هنرمند بدید است» (سجودی، ۱۳۸۷: ۳۵) آنچه در واقعیت وجود دارد متفاوت، و شباهت آن نیز، نسبی است.

 

تمایز طراحی لوگو و طراحی نماد

برخی از صاحب نظران نیز، بین «لوگو» و «نماد» تمایز قائل شده اند؛ از دیدگاه این گیر نشانه sign از معنای درونی شیء حکایت می کند و بدون آنکه به شکلی قراردادی و توافقی میان انسانها تعریف شده باشد، برای عموم افراد دارای معنای مشابهی است؛ مثل رابطه دود و آتش یا رابطه سرخی صورت فرد با اضطراب یا عصبانیت. نشانه ها بر اساس حالت های طبیعی پدید می آیند که تجربه آن برای افراد مختلف رخ داده باشد.

تمایز طراحی لوگو و طراحی نماد

تمایز طراحی لوگو و طراحی نماد

 

طراحی لوگو سه وجهی

اما لوگو همان چیزی است که در تقسیم بندی سه وجهی پیرس گفته شد، د واقع، دال (نماد) بر دایره وسیع معنایی (مدلول) دلالت می کند؛ این وجدان عمومی جوامع و تاریخ است که لوگو ها را می آفریند. گاه، به یک نماد، معانی گوناگونی اضافه می شود؛ بدین ترتیب واژه واحد – که در مقام نماد قرار گرفته است . پس از گذر زمان، ممکن است همزمان بر معانی گوناگون یا حتی کم و بیش متفاوتی دلالت کند اما انتخاب معنای مورد نظر و در کو بر عهده مخاطب است؛ برای مثال، درخت سرو با مفاهیمی چون عشق، ایثار، جاودانگی، مهر و امثال آن نسبت داده می شود اما این مخاطب است که بر اساس نیاز و کار کرد، در یک زمان، به یکی از این معانی اولویت بیشتری می دهد، برقرار از این گروه است.

 

طراحی لوگو از نظر پیرس

پیرس تعامل بین نمود، ابژه و تفسیر را «نشانگی» می نامد – که می توان آن را کلیت فرایند معنی سازی دانست. از نظر پیرس، «لوگو»، چیزی است که از جهتی یا بر حسب ظرفیت خود به جای چیز دیگری می نشیند و کسی را مخاطب قرار می دهد؛ یعنی، در ذهن آن شخص نشانه ای برابر یا شاید نشانه ای بسط یافته تر به وجود می آورد. او، چنین نشانه ای را که نمود در ذهن مخاطب می آفریند، «تفسیر نخست» می نامد. از دیدگاه او، نشانه به جای چیزی قرار می گیرد که همان موضوع یا ابژه نشانه است. نشانه از همه جهات به جای موضوع یا ابژه نمی نشیند، بلکه در ارجاع به نوعی اندیشه با ایده که پیرس در جاهایی آن را «زمینه نمود» نامیده است، جانشین ابژه میشود(پیرس، ۱۳۸۰: ۵۷).

 

الگوی پیرسی در طراحی لوگو

الگوی پیر سی در لوگو، از سه بخش تشکیل شده است: «نمود»، «ابژه» و «تفسیر»؛ برای مثال؛ یک چراغ راهنمایی و رانندگی طبق الگوی پیر سی اینگونه خواهد بود:

– چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی، یک «نموده است، و – توقف خودروها «ابژه» (موضوع) آن و – «تفسیر» آن اینکه: «چراغ قرمز بر سر چهار راه بدین معنا است که خودروها باید متوقف شوند».

در یک نگاه، نشانه ها – و از جمله نمادها به عنوان وجهی از نشانه – می توانند، به یکی از سه شکل زیر باشند

ا- تصویری؛ یعنی نشانه هایی که دیده می شوند؛ مثل آثار حجمی، آثار تجسمی (نقاشی، گرافیک، عکس و … )؛ صحنه های یک فیلم و …

۲- صوتی؛ صداهای مختلف می توانند نشانه یا نماد أبژه یا أبژه های گوناگون باشند؛ و

۳- صوتی – تصویری؛ بک ابژه نمادین، ممکن است ترکیبی از صوت و تصویر باشد.

تالیف فلسفه لوگو: افشین داورپناه

knegar contact icon mobile icon png 65545589 (021)