طراحی بسته بندیطراحی بسته بندی

PACKAGING

طراحی بسته بندی (پکیجینگ) اولین اصل در صنعت تبلیغات به حساب می آید زیرا بسته بندی (پکیجینگ)  به صورت کامل محیط پیرامون ما را دربرگرفته است و تمامی ما انسانها به صورت خواسته یا ناخواسته مورد هدف و نشانه گیری بسته بندی های مختلف کوچک یا بزرگ قرار میگیریم.

 

تحقیقات کارشناسان بازاریابی در آمریکای شمالی نشان میدهد که غالب بر 85 % از مردم  آمریکای شمالی زمان خرید از فروشگاه ها تنها بسته بندی خلاق محصول است که در ذهنشان میل و رغبت انتخاب درست را نسبت به دیگر محصولات مشابه ایجاد میکند.

 

پکــــــــیجینگ در کِـــــــی نگار

برای خلق یک بسته بندی خوب و موفق در شرکت کِی نگار ابتدا مثلث کی نگار شکل میگیرد (جلسه ای مهم بین تیم بازاریابی ، ایده پردازی و طراحی گرافیک ). نخست تیم بازاریابی نتیجه تحقیقات بازار و شناخت محصول را در اختیار گروه قرار میدهد و سپس به معرفی رقبای محصول و بررسی مشترک بین نقاط ضعف و قوت آنها میپردازند و تیم ایده پردازی نیز تمام ایده های خود را به صورت آزاد و بدون در نظر گرفتن محدودیت های اجرایی ، فرهنگی و …. بیان میکند.

در نهایت طراحان گرافیک با ادغام اطلاعات به دست آمده در جلسه ی مشترک، شروع به طراحی اتودهای مختلف میکنند و اتودهای نهایی را با کارفرمای پروژه عنوان میکنند تا نظرات نهایی ایشان، برای اتمام کار بسته بندی اعمال گردد.

 

طراحی بسته بندی

ویژگی ‌های یك بسته بندی خوب چیست؟

یك بسته بندی خوب، از محصول در طی حمل و نقل، فرآیند بارداری، قفسه مغازه خرده فروشی و در قفسه خانه مشتری مراقبت می‌ كند. تا زمانی كه توزیع محصول را در زمان و مكان مفید ارائه كند. بسته بندی از طریق فراهم آوردن درجه مناسبی از حفاظت در مقابل شكستگی، فاسد شدن و گم‌ شدن محتویات محصول، به ارزش محصول می‌ افزاید.

به طور كلی می‌ توانیم وظایف بسته بندی را به طور خلاصه به صورت زیر بیان كنیم: حفاظت و نگهداری كالا منظور از «حفاظت» پیشگیری از آسیب فیزیكی و منظور از«نگهداری» توقف یا جلوگیری از تغییرات شیمیایی و بیولوژیكی می ‌باشد.

آسودگی در استفاده از محصول با استفاده از طراحی بسته بندی مدرن :

طراحی بسته بندی

بسته بندی عملكرد مناسبی برای واسطه‌ ها، توزیع كنند گان و مشتریان جهت آسایش ارائه می‌كند. بسیاری از تسهیلات كه به وسیله یك بسته بندی مناسب ارائه می ‌شوند، چیز هایی نظیر برچسب محصول، نحوه مصرف و استاندارد بودن می‌ تواند باشد.

نقش اطلاع رسانی بسته بندی

بسته بندی می‌تواند به كسب یك شناخت كلی از محصولات مختلف توسط مصرف كننده كمك كند كه لوگو یا نام شركت مربوطه بیشترین وظیفه را در این میان به عهده دارد.

بسته بندی و بازاریابی برای محصول

در جایی كه رقابت بین شركت‌ها پیش می ‌آید بسته بندی برتر می ‌تواند در شناخت محصول شركت از محصول رقبا مفید واقع شوند. جلب توجه، مصرف كننده بسته بندی به فروش محصول در مغازه كمك می ‌كند به عبارتی بسته بندی می‌ تواند همانند یك فروشنده موفق در تبلیغ كالای درون خود كار آمد باشد.

بسته بندی وظیفه حفاظتی، ارتباطی

بسته بندی سیستم مركبی است كه هم وظیفه حفاظتی (Protective) و هم وظیفه ارتباطی یا اطلاع رسانی (Information active) را بر عهده دارد. به همین جهت بسته بندی به عنوان یكی از رسانه ‌ها، محمل ‌ها یا طریق ایجاد ارتباط و اطلاع رسانی نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

در بسته بندی اگر پوشش حفاظتی در حد كفایت نباشد، كالا از نظر فیزیكی آسیب می‌بیند اگر پوشش، اطلاعاتی نادرست داشته باشد، اعتماد مخاطب (خریدار) از بین می‌رود.

جنبه ی تبلیغاتی طراحی بسته بندی

در عملكرد تبلیغاتی بسته بندی ، محصول می‌ باید دارای نام تجاری مخصوص و همچنین علامت تجاری مختص به خود (آرم، لوگو تایپ یا آرم نوشتاری) و جملات و شعارهای تبلیغاتی كه كالا را معرفی می ‌نماید، در طراحی بسته بندی باشد.

 

همچنین عكس ها و طراحی های زیبا، انتخاب رنگ بجا و فرم مناسب ، بسته‌ بندی را از میان دیگر بسته‌ ها متمایز می‌ سازد و آن را دارای شخصیت مخصوص به خود و هویت خاص می ‌كند. در این زمینه هر چه انتخاب رنگ مناسب‌ تر باشد و فرم بسته‌ بندی عقلانی ‌تر و همچنین آرم قابل دید تر و نام زیبا تر و خوانا تر باشد، جذابیت بیشتری برای مصرف كننده ایجاد می‌گردد.


knegar contact icon mobile icon png 65545589 (9821)