Computer man برند چیست؟


 

برند یک نام تجاری است که با استفاده از تکنیک های ذهنی و ترفندهای کاربردی حسی و عاطفی به وجود آمده که بیانگر یک نوع محصول یا خدمات خاص میباشد . برند همان چیزی است که با مخاطب خود از طریق دیدن ، شنیدن ، حس کردن ، یا هرگونه ارتباطی با آن از قبیل مفهومی ، دیداری و یا لفظی ، صفات و ویژگی های خاص خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی میکند . در واقع برند همه ی احساسات ، ویژگی ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است.


 

Computer man بایدهای برند 
 

برند باید از ارزش اعتباری بالایی برخوردار باشد و ماهیت اجتماعی(هویت برند) خود را دارا باشد و تبلیغات برند باید به گونه ای برنامه ریزی و اجرا شود که علاوه بر جذابیت و بی همتا بودنش به نوعی الهام بخش سبک زندگی نیز باشد . از دیگر بایدهای برند برانگیختن حس هیجان ، تازگی و تاثیرات عاطفی مثبت بر روی مشتریان است و تمام این بایدها باعث به وجد آمدن مشتری(احساس رضایت و علاقه مندی) ودر نتیجه ایجاد حس مالکیت برند برای مشتریان است (این برند دلخواه من است)و ثمره ی این پلَن ها وفاداری مشتریان را به همراه دارد.


بــــــــــرند باید هــــــــمــیـــشــــــــه یک قــــــدم جـــــلــوتر بــــاشـــــــد.


 

برندینگ


 
 

برند سازی ارائه نوین راهکارهاست که به یک نام تجاری هویت مشخصی داده و جایگاه آن را در بازار نسبت به رقبا مشخص و متمایز میسازد.فرآیند برند سازی تشکیل شده از مباحثی چون : ساخت جایگاه برند-انتخاب نام موثر برای برند-ایجاد طبقه بندی جدید-طراحی لوگو و ساخت هویت یکپارچه رنگی-گسترده کردن برند و یا محدود کردن آن در یک نقطه-عمق و ارزش برند-روابط عمومی-رویداد سازی و تبلیغات و... میباشد.


بــــــــــرند شــــدن یـــــــــکــــــــ فـــــــرآیـنـد اســـت نه یــــــــــــــکــــ اتــــــــفـــــــاق

 

Computer man برندینگ حسی 
 

در جهان هستی از دیروز تا به امروز تمامی اتفاق های بزرگ و کوچک از قبیل جنگ ها ، انقلاب ها ، ساخت و سازها و ... توسط احساسات بشر به وجود آمده است .ایده پردازی و شکل گیری برندینگ حسی نیز توسط دانشمندان بازاریابی مدرن خلق شده است که زمانی که یک برند بتواند تمام 5 حس انسان را درگیر به خود کند بدون شک موفقیتی عظیم را تجربه خواهد کرد.
برندهای سنتی معمولا برای متمایز کردن خود و ماندگاریشان در ذهن مشتریان از سه حس لامسه بویایی و چشایی استفاده میکردند اما برندینگ حسی فراتر از آن عمل میکند ودوحس شنوایی و بینایی را نیز درگیر به خود میکند که این کار آینده بازاریابی جهان را متحول خواهد کرد.
در پروژه های برند سازی حسی دو طرز فکر متفاوت مشارکت میکنند که اولین طرز فکر را مدیریت طراحی تشکیل میدهد که فکرش خلاقانه ، هنری و به روز است که ایده هایش را مبتنی بر درک شهودی استنباط میکند و طرز فکر دوم آن را مدیریت بازاریابی و کسب و کار تشکیل میدهد که از طریق علم مهندسی ریاضی و فیزیک و مبتنی بر روش های منطقی عمل میکند. موفقیت یک برند حسی به همراهی و هماهنگی عملکرد این دو طرز فکر بستگی دارد و برای حل این مساله مدیریت طراحی به تدوین تفهیم نامه ی برندینگ میپردازد.


 

تفهیم نامه برندینگ چیست؟


 

بریف brief یک قرارداد مکتوب است که ما بین مدیریت طراحی و مدیریت بازاریابی قرارمیگیرد و به تمامی مباحث یک برند از جمله مباحث زیبایی و شناختی و مدیریت سرمایه میپردازد که توضیح مختصری از آن به شرح زیر میباشد:


 

1-معرفی شرکت، خدمات و محصولات آن (company portfolio)
2-بررسی حیطه و طبقه ی کسب و کار (category review)
3-بررسی مخاطب هدف (target audience)
4-اهداف کسب وکار (business objectives)
5-راهبرد طراحی (design strategy )
6-تحلیل بنیادین بازار(fundamental marketing)
7-زمان بندی (scheduling)
8-بودجه (the budget) 

وجود یک تفهیم نامه مناسب باعث میشود تا قضاوت نهایی درباره خروجی های برندینگ نه به صورت ذهنیت گرایی و سلیقه ای بلکه مبتنی بر عینی گرایی و اهداف مشخص پروژه به پیش برود و از اختلاف سلیقه ای در میان متولیان برند جلوگیری شود.